Ocitnúť sa v kolóne vozidiel asi neteší žiadneho vodiča, no vyhnúť sa tomu občas nedá. Najmä ak sa pohybujete vo väčších mestách, primárne potom v rannej či popoludňajšej špičke. Niekedy stačí, ak niekto pred vami začne brzdiť alebo na pár sekúnd zastaví a opätovný rozbeh mu trvá dlhšie – nasleduje „dominový efekt“.
Jednoduché tipy, ktoré pomôžu v boji proti zápcham. Prispieť k zlepšeniu situácie môže každý vodič:
Za takýmto vodičom začnú brzdiť ďalší a ďalší motoristi, až sa táto vlna postupne prepracuje k vozidlu, ktoré bude musieť kvôli spomaľovaniu ostatných pred ním jazdiacich áut úplne zastaviť. Opätovne rozbehnúť takúto kolónu potom môže trvať niekoľko jednotiek minút. Ak sa k tomu ešte pridruží ako dôvod spomaľovania nehoda, zúženie dvoch či viacerých jazdných pruhov do jedného, je to recept aj na rozsiahlejšiu kolónu, v ktorej môžete pokojne stráviť desiatky minút naviac.
Stojaca kolóna v prípade objavenia sa v meste často „neodstaví“ len jednu hlavnú cestu, blokovať môže svojou väčšou dĺžkou následne i napájacie cesty a vedľajšie uličky, kde sa kolóna začne rýchlo tvoriť tiež. Často je však vidieť na cestách aj jav tvorby zápch v spojitosti s počasím (dážď či sneženie), kedy vodiči jazdia opatrnejšie, pomalšie a častejšie brzdia.
Hlavným dôvodom vzniku kolón alebo ich predlžovaniu sú jednoznačne samotní motoristi. K priechodnosti ciest, obmedzeniu vzniku kolón alebo aspoň k ich skoršiemu sprejazdneniu pritom vieme pomôcť jednoduchými opatreniami. Pre dobrý výsledný efekt je však potrebné, aby sa tým riadilo čo možno najviac vodičov. A to býva často problém.