Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.04.2019, 09:56

Google zrušil poradnú komisiu pre etické otázky umelej inteligencie

Komisia, ktorá bola založená 26. marca, mala dávať odporúčania Googlu a ďalším spoločnostiam a pracovníkom vo výskume.

Google zrušil poradnú komisiu pre etické otázky umelej inteligencie
Zdroj: Reuters

Americká technologická spoločnosť Google rozpustila poradnú komisiu pre etické otázky súvisiace s umelou inteligenciou, ktorú založila minulý týždeň. Dôvodom sú podľa internetového spravodajského portálu Vox kontroverzie okolo dvoch z jej ôsmich členov.

Komisia, ktorá bola založená 26. marca, mala dávať odporúčania Googlu a ďalším spoločnostiam a pracovníkom vo výskume v takých oblastiach, ako je napríklad softvér pre rozpoznávanie podľa tváre, ktorý vyvolal znepokojenie z rasových predsudkov.

V osemčlennej externej poradnej komisii pre pokročilú technológiu (ATEAC; Advanced Technology External Advisory Council) boli zastúpení odborníci na technológie i digitálne etiku.

"Je jasné, že v súčasnom prostredí nemôže ATEAC fungovať tak, ako sme chceli. Takže komisiu rušíme a vraciame sa na začiatok," uviedol zástupca spoločnosti Google v e-maile agentúre Reuters.

Portál Vox uviedol, že zamestnanci Googlu podpísali petíciu požadujúcich odvolanie Kay Colesové Jamesovej kvôli poznámkam o transsexuálnych osobách. Ďalším problémom je členstvo manažérky zo spoločnosti vyrábajúcej drony Dyan Gibbensové, ktoré vyvolalo diskusiu o použití umelej inteligencie Googlu na vojenské účely.

Komisiu tvorili: behaviorálny ekonóm Alessandro Acquisto, expert na aplikovanú a výpočtovú matematiku Bubacarr Bah, odborník na strojové učenie De Kai, špecialistka na automatické systémy Dyan Gibbensová, odborníčka na psychológiu a umelú inteligenciu Joanna Brysonová, Kay Colesová Jamesová, ktorá sa venuje minimalizácii vlády a osobnej slobode, filozof so zameraním na digitálnu etiku Luciano Floridi a diplomat William Joseph Burns.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.