Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
24.02.2021, 10:50

Na Slovensku ubudla polovica turistov, hoteliérom klesli tržby o polovicu

Koronakríza v roku 2020 okresala počet hostí na úroveň spred dvadsiatich rokov.

Na Slovensku ubudla polovica turistov, hoteliérom klesli tržby o polovicu

Hotelom a ďalším ubytovacím zariadeniam na Slovensku vlani kvôli dopadom pandémie Covidu-19 klesol počet hostí o polovicu, a to na 3,2 milióna. Je to najmenej ubytovaných osôb za posledných dvadsať rokov. Informoval o tom dnes Štatistický úrad SR. Výrazne sa znížil najmä počet zahraničných turistov, medzi ktorými tradične dominovali Česi. Aj v Česku vlani ubudla polovica turistov.

Minuloročný prepad prišiel po rekordnom turistickom roku 2019 so 6,4 milióna domácich a zahraničných návštevníkov. "Za celý kalendárny rok 2020 sa v zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku ubytovalo 3,2 milióna návštevníkov, čo bol najhorší výsledok od roku 2001. Rozsiahle obmedzenia cestovania kvôli Covid-19 tak viedli počas roka k rekordnému poklesu celoročnej návštevnosti o 50,1 percenta," uvádza Štatistický úrad s tým, že k vysokej miere poklesu prispelo aj to, že predošlý rok 2019 bol rokom rekordných rastov návštevnosti vo všetkých regiónoch Slovenska.

Počet ubytovaných cudzincov na slovenských vlani klesol o dve tretiny na približne 854-tisíc ľudí, čo je najnižšia úroveň od roku 1998. Najviac turistov, a to 378-tisíc, prišlo z Českej republiky a Poľska (116-tisíc), ich počet bol však takmer o polovicu nižší ako v roku 2019. "Počet domácich návštevníkov vďaka obmedzeniam cestovania do zahraničia a posilneniu domáceho cestovného ruchu v letných mesiacoch poklesol miernejšie, a to o 40,5 percenta. Ubytovatelia zaregistrovali 2,4 milióna domácich hostí," upresňuje Štatistický úrad. 

​​Na jeseň začali na platiť nové obmedzenia, mimo prevádzky zostali napríklad akvaparky a wellness centrá. Aj počas vianočných sviatkoch sa v hoteloch mohli ubytovať ľudia len po predložení potvrdenia o negatívnom teste na koronavírus. December bol tretím najhorším mesiacom v roku a prehĺbil celoročný výsledok ubytovateľov. Teraz už ubytovacie zariadenia nemôžu poskytovať služby, pokiaľ nejde napríklad o pracovnú cestu.

Najvyšší pokles návštevnosti zaznamenal vlani Bratislavský kraj, ostal však tretím najnavštevovanejším regiónom Slovenska. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ho navštívila iba necelá štvrtina zahraničných návštevníkov a menej ako polovica domácich návštevníkov. Najnižší celoročný pokles hostí zaznamenali turisticky najvýznamnejšie kraje Žilinský a Prešovský.

Zdroj: ŠÚSR

Ubytovacie zariadenia dosiahli v roku 2020 tržby v hodnote takmer 277 miliónov eur, v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesli takmer o polovicu. "Tržby za celý rok boli medziročne nižšie o 46,4 percenta, hlbšiemu prepadu zabránili silné mesiace na začiatku roka a oživenie počas leta," uvádza Štatistický úrad. Na jeseň sa situácia zhoršila a v poslednom štvrťroku 2020 tržby poskytovateľov ubytovania klesli medziročne až o 78,5 percenta.

Spomedzi krajov dosiahli najvyššie tržby ubytovacie zariadenia v turisticky najvýznamnejších krajoch, v Žilinskom (74 mil. eur) a Prešovskom kraji (63 mil. eur). Najnižšie tržby mali ubytovacie zariadenia v Nitrianskom kraji (14 mil. eur) a Košickom kraji (15 mil. eur). "Kým ubytovacie zariadenia v Bratislavskom kraji dosiahli len štvrtinovú výšku tržieb z predchádzajúceho roka, v Žilinskom kraji to bolo naopak. Do úrovne rekordného roku 2019 im chýbala štvrtina tržieb," upresňuje Štatistický úrad. 

Zdroj: Štatistický úrad

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.