Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
09.07.2021, 10:40

Nórsko prijalo zákon, podľa ktorého je potrebné upozorniť, že fotografia prešla retušou

Účinnosť nadobudne po schválení nórskym kráľom.

Nórsko prijalo zákon, podľa ktorého je potrebné upozorniť, že fotografia prešla retušou
Zdroj: Vitalstorm

Nórsko prijalo nový zákon, podľa ktorého je nezákonné zverejňovať propagačné fotografie, ktoré prešli retušou a publikum na to nebolo upozornené.

Portál Insider uvádza, že zákon presadilo nórske Ministry of Children and Family Affairs. Jeho cieľom je bojovať proti fyzickým a psychickým problémom, ktoré vizuálne dokonalé fotografie spôsobujú najmä mladým ľuďom.

Ako ďalej píše Insider, ministerstvo dalo parlamentu prvý návrh, v ktorom argumentovalo, že krajina potrebuje reformu, ktorá by upravila prístup k zobrazovaniu tela a podložila to množstvom štúdií, ktoré poukazovali na psychické a fyzické dôsledky nátlaku dokonalosti, ktorý je vyvíjaný prostredníctvom sociálnych sietí. 

V návrhu bolo tiež uvedené, že retušované propagačné fotografie vytvárajú falošný vizuál krásy, ktorý je nedosiahnuteľný a spôsobuje obrovský tlak. Tvrdenie opiera o štúdiu Národného inštitútu verejného zdravotníctva, ktorá poukazuje na to, že anorexia je treťou najčastejšou príčinou úmrtia mladých dievčat.

Nový zákon bol v nórskom parlamentnom orgáne Stortinget prijatý pomerom hlasov 72:15. Podľa BuzzFeed ide o novelu zákona o marketingu z roku 2009. Zákon bude právoplatný a nadobudne účinnosť po tom, ako ho podľa legislatívneho dekrétu schváli nórsky kráľ.

Portál Freepress dopĺňa podmienky: „Inzerent a osoba, ktorá navrhuje reklamu musí označiť reklamu tak, aby bolo jasné, že tvar, veľkosť alebo pokožka tela prešla retušou alebo inou manipuláciou.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.