Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.07.2017, 09:00

Pilsner Urquell má 175 rokov. Pozrite si najstaršie reklamy

Takto plynul čas s plagátmi na plzenské pivo.

Pilsner Urquell má 175 rokov. Pozrite si najstaršie reklamy
Zdroj: Pilsner Urquell

Pivo Pilsner Urquell si tento rok pripomína 175. výročie. Ako Stratégie informovali zástupcovia značky, práve Pilsner Urquell dal meno celej pivnej kategórii, ktorá je označovaná ako Pils nebo Pilsener a je známa po celom svete. Je to dnes najväčšia pivná kategória a patria do nej dve tretiny všetkého piva, ktoré sa na svete vyrobí. Ako sa vyvíjala komunikácia piva Pilsner Urquell si môžete pozrieť v galérii.

A tu je niekoľko zaujímavostí z histórie Pilsner Urquell:

1842 – Dňa 5. októbra 1842 uvaril Josef Groll prvú várku „podkvasného piva” – spodne kvaseného ležiaka, ktorý sa od dovtedy varených druhov piva v Plzni líšil práve pomalým spodným kvasením. Plzenské pivo našlo svoju novú chuť a založilo novú kategóriu piva nazvanú „pils”.

Zdroj: Pilsner Urquell

1896 – Pozdrav z mestského plzenského pivovaru, ktorý má vyvolať závisť, smäd alebo oboje. Pohľadnica z roku 1896. V tomto čase sa už 26 rokov dovážalo čapované pivo Pilsner Urquell aj na Slovensko (fľaškové od roku 1897), spočiatku do Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice, o dva roky neskôr pribudli aj ďalšie mestá.

Zdroj: Pilsner Urquell

​Slovenskí dovozcovia si prispôsobovali pivné etikety, na ktoré uvádzali svoje meno. Jednými z prvých boli otec a syn Jaklitschovci, ktorí vlastnili lahôdky a reštauráciu v Bratislave, pochovaní sú na Ondrejskom cintoríne. 

Zdroj: Pilsner Urquell

1892 – K 50. výročiu založenia pivovaru bola postavená Jubilejná brána, ktorá sa stala jeho symbolom a nositeľom odkazu budúcim generáciám.

Zdroj: Pilsner Urquell

1859 – S rastúcou obľubou plzenského ležiaku, sa začali objavovať jeho napodobeniny, preto si Meštiansky pivovar v Plzni nechal zaregistrovať ochrannú známku Pilsner Bier.

1903 – najslávnejšiu bratislavskú kaviareň Štefánka prevádzkovali tri generácie rodiny Hackenbergerovcov. Vojtech Hackenberger tu od roku 1931 podával aj fľaškovú Plzeň, ktorá je v ponuke dodnes. Stálymi hosťami boli umelci ako napríklad Rudolf Dilong, Ľudo Ondrejov, Vlado Mináč, významní lekári či slávny generál Josef Šnejdárek. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.