Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
01.10.2021, 16:45

Instagram škodí psychike mladých, tvrdí nová štúdia. Facebook sa snaží upokojiť kritikov

Facebook v americkom Kongrese obhajoval svoj prístup k mladým používateľom sociálnych sietí.

Instagram škodí psychike mladých, tvrdí nová štúdia. Facebook sa snaží upokojiť kritikov
Zdroj: Unsplash/Solen Feyissa

Zástupkyňa spoločnosti Facebook Antigone Davis sa včera snažila upokojiť niektorých rozčúlených zákonodarcov v americkom Senáte. Tí Facebook kritizujú kvôli nedávnemu zisteniu, že disponoval štúdiami o škodlivých vplyvoch sociálnej siete Instagram na psychiku mladých, neprijal však príslušné opatrenia, aby situáciu napravil. Davis uviedla, že Facebook pracuje na ochrane mladých ľudí na svojich platformách a spochybnila aj spôsob, akým médiá uniknutú štúdiu interpretovali.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) pred zhruba dvoma týždňami informoval o tom, že Facebook disponuje dvoma štúdiami, podľa ktorých používanie sociálnej siete Instagram vedie u niektorých dospievajúcich k psychickým problémom, zníženému sebavedomiu, poruchám príjmu potravy či samovražedným myšlienkam. Odhalenie vzbudilo pobúrenie medzi zákonodarcami, kritikmi veľkých technologických spoločností, expertmi aj rodičmi.

Instagram zatiaľ nebude dostupný deťom pod 13 rokov

Firma v reakcii na správu dočasne pozastavila svoje plány na spustenie Instagramu určeného deťom od desať do dvanásť rokov. Momentálne podmienky platformy stanovujú, že používatelia musia byť starší ako 13 rokov.

„Nastavili sme rad ochranných opatrení, aby sme pre osoby medzi 13 a 17 rokmi vytvorili bezpečnú a ich veku primeranú skúsenosť,“ uviedla dnes zástupkyňa spoločnosti Facebook. Dodala, že spoločnosť zmazala od júna do augusta cez 600-tisíc profilov, ktoré si zriadili deti mladšie ako 13 rokov.

Antigone Davis sa takisto snažila závery interného výskumu čiastočne spochybniť. Uviedla napríklad, že autori nedostatočne preukazujú príčinnú súvislosť medzi používaním Instagramu a psychickými problémami u dospievajúcich. Povedala tiež, že list WSJ niektoré zistenia zle interpretoval.

Facebook štúdie zverejnil, pridal k nej vlastné komentáre 

Facebook v stredu obe štúdie zverejnil v elektronickej podobe, doplnil ich však poznámkami, v ktorých spochybňuje pravdivosť niektorých zistení či z nich vyvodené závery. K dvom titulkom v štúdiách napríklad pripísal, že ich považuje za krátkozraké. Na inom mieste potom firma napísala, že autori štúdie, ktorí sú jej zamestnancami, stratili potuchy o tom, aké sú základné ciele ich výskumu.

Antigone Davis dnes vyhlásila, že štúdia podľa nej neprináša žiadne šokujúce informácie, v čom s ňou však nesúhlasil senátor Richard Blumenthal. „Dovolím si s vami nesúhlasiť. Ten výskum je šokujúci. Je silným, pôsobivým a strhujúcim dôkazom toho, že Facebook vie o škodlivých vplyvoch svojich stránok na deti a že tieto fakty a zistenia skrýva,“ povedal.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.