Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.09.2017, 17:32

Aká bola naozaj Mata Hari? Jednotka prináša seriál o najznámejšej špiónke

Výpravný seriál stál 12 miliónov dolárov. Hrajú v ňom aj Gérard Depardieu, Christopher Lambert či John Malkovich.

Aká bola naozaj Mata Hari? Jednotka prináša seriál o najznámejšej špiónke
Zdroj: Star Media

RTVS pripravila pre divákov seriálovú novinku o záhadami opradenej špiónke Mata Hari. Jednotka ju začne vysielať v utorky od 19. septembra, vždy v dvoch častiach za sebou. Informovala o tom Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS.

Nový výpravný dvanásťdielny seriál Mata Hari je založený na reálnych skutočnostiach. „Čím tajomnejší život človek žije, tým väčšie legendy okolo neho vznikajú,“ poznamenal k príbehu generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Zdroj: Star Media

​Matu Hari stvárnila francúzska herečka Vahina Giocante. V ďalších úlohách sa predstavia Gérard Depardieu, Rutger Hauer, Christopher Lambert, John Malkovich či John Corbett.

Zdroj: Star Media

​Príbeh o exotickej tanečnici, spoločníčke a špiónke vznikol pod taktovkou trojice režisérov - Juliusa Berga (Francúzsko), Dennisa Berryho (USA) a Olgu Riashyna (Rusko). Seriál nakrúcal štáb ruskej produkčnej spoločnosti Star Media v Portugalsku a Rusku, veľké bojové scény sa nakrúcali na Ukrajine.

Zdroj: Star Media

​Producenti si na príprave seriálu dali záležať. Len samotná hlavná postava mala približne 70 rôznych na mieru ručne šitých do detailov prepracovaných kostýmov, ktoré verne napodobňujú kostýmy známe z fotografií a plagátov. Kostyméri detailne zreprodukovali aj dobové francúzske vojenské uniformy.

Zdroj: Star Media

​Hlavná hrdinka má síce za sebou baletnú minulosť, no v mnohých scénach ju nahradili profesionálne tanečnice. Produkcia jednej epizódy stála približne 1 milión dolárov.

Kto bola Mata Hari (1876 - 1917)

Jej skutočné meno bolo Margaréta Gertrúda Zelleová. Jej otec vlastnil klobučníctvo, pričom investoval do ropného priemyslu a tak nadobudol veľký majetok. Margaréta tak mohla študovať už od svojich 13 rokov na exkluzívnych školách.

Dohovorila sa piatimi jazykmi. Okrem svojej rodnej holandčiny ovládala nemčinu, angličtinu, francúzštinu a hovorila sa aj po malajsky.

Ako mladé dievča sa vydala za dôstojníka holandskej armády a odišla s ním na ostrovy Jáva a Sumatra. Jej manželstvo nedopadlo dobre, takže sa vrátila naspäť do Európy. Odchodom z manželstva prišla aj o právo opatrovať ich dcéru.

V Európe začala pôsobiť ako exotická tanečnica a kurtizána. Snažila sa získať si priazeň mužov, ktorí mali vplyv a mohli jej pomôcť dostať dcéru naspäť do opatery. Časom sa usadila v Paríži, kde ju pozývali na exkluzívne večierky do luxusných víl a honosných panstiev, kde sa stretávala s francúzskou elitou.

V časoch prvej svetovej vojny mala blízke kontakty na vysokopostavených vojenských dôstojníkov. Dostala preto ponuku pracovať v službách nemeckej rozviedky. Neskôr sa ukázalo, že v rovnakom čase prijala podobnú ponuku aj z francúzskej strany.

Sú o tom rôzne dohady historikov a dodnes sa s istotou nepotvrdilo, či tomu tak skutočne bolo. V roku 1917 ju obvinili a uväznili za dvojitú špionáž a francúzska tajná služba ju ešte v tom istom roku popravila za zradu. Mala vtedy len 41 rokov.

Zdroj: Mata Hari na pohľadnici z roku 1906

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.