11.10.2017, 16:25

Zlatému slávikovi pribudne do zbierky Zlatá sliepka

Karel Gott získa významnú nemeckú mediálnu cenu Zlatá sliepka.

Zlatému slávikovi pribudne do zbierky Zlatá sliepka
Zdroj: mdr.de

Nemeckú mediálnu cenu Zlatá sliepka (Goldene Henne) za celoživotné dielo tento rok získa český spevák Karel Gott. Ceny sa budú odovzdávať počas slávnostného večera v piatok 13. októbra v Lipsku. V roku 2009 ocenenie dostal napríklad i bývalý československý a český prezident Václav Havel.

"Karel Gott baví svojou hudbou a svojím nezameniteľným hlasom už viac než pol storočie ľudí naprieč generáciami," zdôvodnil rozhodnutie oceniť českého popového speváka Stefan Kobus, šéfredaktor časopisu Super-Illu, ktorý spolu so stanicami MDR a RBB cenu udeľuje.

Zdroj: mdr.de

​Osobnosti z oblasti športu, hudby a televíznej tvorby, ale i politici a zástupcovia občianskej spoločnosti dostávajú Zlatú sliepku od roku 1995. Ocenenie vo forme sliepky domácej je nazvané na počesť nemeckej speváčky a kabaretnej umelkyne Helgy Hahnemannovej, ktorá sa prezývala Sliepka.

Zdroj: mdr.de

V minulosti cenu dostal rad významných politikov. Okrem Václava Havla, nemeckých exprezidentov Romana Herzoga, Horsta Köhlera a Joachima Gaucka a bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla a jeho súčasnej nástupkyne Angely Merkelovej tiež napríklad bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov a poľský exprezident Lech Walesa. Zo športovcov sa môžu Zlatou sliepkou hrdiť rýchlokorčulierka Claudia Pechsteinová a tenistka Sabine Lisickiová, zo spevákov Udo Jürgens, Udo Lindenberg a Nena a z výtvarných umelcov napríklad Christo.

Zdroj: mdr.de

​​Sedemdesiatosem ročný Karel Gott, ktorého v Nemecku prezývajú Zlatý hlas z Prahy a poznajú ho okrem iného ako speváka úvodnej piesne seriálu Včielka Maja, by mal dostať Zlatú sliepku na piatkovom galavečere v Lipsku. Na akcii vystúpia aj David Garett či skupina The Kelly Family.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.