Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.04.2018, 18:17

Zuckerberg priznal, že sa sám stal obeťou akcie Cambridge Analytica

  • Zuckerberg vysvetľoval okolnosti škandálu, pri ktorom Cambridge Analytica neoprávnene získala prístup k miliónom dát používateľov, ktoré využila na podporu volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa.
  • Zuckerberg považuje za nevyhnutné, že komunikačná sieť bude regulovaná. Varoval ale poslancov, aby vo svojich návrhoch boli opatrní.
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg
Zdroj: Reuters

Škandál okolo Cambridge Analytica zasiahol aj Marka Zuckerberga, ktorého osobné dáta britská firma tiež zneužila. Šéf Facebooku to dnes povedal pri vypočutí v americkom Kongrese.

Rovnako ako v utorok v Senáte aj dnes v Snemovni reprezentantov Zuckerberg vysvetľoval okolnosti škandálu, pri ktorom Cambridge Analytica neoprávnene získala prístup k miliónom dát používateľov, ktoré využila na podporu volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa.

Regulácia Facebooku je nevyhnutnosť

Zuckerberg považuje za nevyhnutné, že komunikačná sieť bude regulovaná. Varoval ale poslancov, aby vo svojich návrhoch boli opatrní. Väčšie firmy ako Facebook majú viac prostriedkov, aby sa reguláciám mohli prispôsobiť; menšie spoločnosti by to ale mohlo ohroziť.

Šéf Facebooku, označovaný za jedného z najbohatších ľudí sveta, vypovedal už druhý deň na pôde amerického Kongresu o politike svojej firmy pri ochrane užívateľských dát a o úlohe, ktorú mohol facebook zohrať pri údajných pokusoch Ruska ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016.

Zuckerberg odmietol tvrdenie niektorých poslancov, že užívatelia Facebooku nemajú dostatočnú kontrolu nad svojimi osobnými dátami. "Zakaždým, keď sa ktokoľvek rozhodne niečo na Facebooku zdieľať, má kontrolu k dispozícii. Priamo pred sebou, nie skrytú kdesi v nastavení," povedal poslancom z výboru pre energetiku a obchod.

Zuckerberg hovoril o opatreniach

Šéf Facebooku potvrdil, že v tomto týždni spoločnosť začala užívateľov informovať, či sa ich dáta dostali do súboru sprenevereného firmou Cambridge Analytica.

Neodpovedal priamo na otázku, či jeho firma prispôsobí fungovanie sociálnej siete tak, aby osobné dáta užívateľov lepšie ochránila.

"Realizujeme a budeme realizovať kroky k tomu, aby sme obmedzili rozsah prístupu k týmto dátam," povedal Zuckerberg. Audit aplikácií, ktoré dáta využívajú, bude ale trvať "mnoho mesiacov".

Pri utorkovom vypočutí v Senáte, ktoré trvalo päť hodín, si Zuckerberg podľa amerických komentátorov počínal úspešne. Podľa televízie CNN z parlamentu odišiel ako víťaz.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.