Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.10.2018, 11:40

Od Mečiara po Fica. RTVS prinesie nový dokument o slovenských expremiéroch

Na čele vlády sa vystriedalo od revolúcie sedem politikov. Cyklus ich portrétov s názvom Expremiéri uvedie od konca októbra RTVS.

Od Mečiara po Fica. RTVS prinesie nový dokument o slovenských expremiéroch
Zdroj: Expremiéri, MPhilms

Na čele vlády sa vystriedalo od revolúcie sedem politikov. Cyklus ich portrétov s názvom Expremiéri, nakrútený študentmi VŠMU, prinesie od 29. októbra RTVS.

Cyklus Expremiéri nadväzuje na rovnomenný projekt Českej televízie z roku 2014, ktorý nakrútili českí študenti FAMU. V desaťdielnom dokumente priniesli ucelený obraz vývoja českej demokracie od roku 1990 až po rok 2013. Svoje premiérske kariéry bilancovalo sedem z desiatich bývalých premiérov, portréty troch, ktorí nakrúcanie odmietli, režiséri vytvorili s novinármi, vtedajšími aktívnymi politikmi a s využitím dobových archívov.

Rovnaký cieľ si dali slovenskí študenti Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ktorí v sedemdielnom dokumente reflektujú novodobé dejiny a politické elity svojím, dejinami nezaťaženým pohľadom. Každý zo siedmich mladých režisérov sa venoval jednému politikovi, ktorý zastával funkciu predsedu vlády.

Prvým porevolučným premiérom bol Milan Čič (december 1989 až jún 1990). Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 sa ocitol v kresle premiéra ako hlavný kandidát VPN Vladimír Mečiar, ktorého v máji 1991 vystriedal Ján Čarnogurský, ktorý zotrval na poste premiéra do júna 1992.

Vladimír Mečiar sa na post premiéra vrátil ešte dvakrát. Jeho druhé funkčné obdobie trvalo od júna 1992 do marca 1994, kedy bola jeho vláda odvolaná a nastúpila vláda Jozefa Moravčíka. Po voľbách koncom roka 1994, v ktorých HZDS opäť zvíťazilo, bol Mečiar tretíkrát predsedom vlády, v kresle premiéra zotrval až do októbra 1998.

​Po voľbách v septembri 1998, v ktorých Mečiar opäť tesne zvíťazil, už nebolo HZDS schopné vytvoriť koalíciu a predsedom vlády sa stal Mikuláš Dzurinda. Na čele vlády bol dve volebné obdobia do júna 2006, kedy ho vystriedal Robert Fico.

Po nasledujúcich voľbách v roku 2010 sa stala premiérkou Iveta Radičová. Po páde vlády a predčasných voľbách v roku 2012 sa na post premiéra vrátil Robert Fico, ktorý zotrval na čele vlády aj po ďalších voľbách v roku 2016. Od 22. marca 2018 funkciu zastáva Peter Pellegrini.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.