Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
31.10.2018, 20:20

Najväčší mobilní operátori nechceli kvôli Tisovi spustiť SMS hlasovanie. RTVS ho z ankety vyradila

  • Stanovisko o odmietnutí spustenia hlasovania povedali operátori vedeniu RTVS ešte pred brífingom.
  • Majiteľ licencie a režisér Peter Núňez sa vyjadril, že k ankete majú odborného garanta, ktorým je známy historik Dušan Kováč.
Brífing RTVS
Zdroj: TASR/J. Kotian

Dvaja najväčší mobilní operátori na Slovensku Telekom a Orange odmietli spustiť SMS hlasovanie, pokiaľ sa v ankete Najväčší Slovák objaví Jozef Tiso. Informáciu priniesol portál Ženy v meste. RTVS dnes na brífingu oznámila, že vyraďuje Tisa z ankety.

"Vzhľadom na možnosť hlasovania za ľubovoľnú osobu, ktorú pravidlá súťaže pred ich zmenou umožňovali, sme žiadali upraviť štatút SMS hlasovania do podoby, ktorý by vylúčil hlasovanie o právoplatne odsúdených vojnových zločincoch,” povedal pre portál šéf korporátnej komunikácie Telekomu Andrej Gargulák.

​V stanovisku Orange sa píše, že v rámci spoločenskej zodpovednosti je pre spoločnosť dôležité, aby pravidlá neumožňovali hlasovať o právoplatne odsúdených ľuďoch alebo osobách, ktoré svojím konaním porušovali základné ľudské práva.

Podľa portálu stanovisko o odmietnutí spustenia hlasovania povedali operátori vedeniu RTVS ešte pred brífingom.

Práve zaradenie Tisa do upútavky vyvolalo obrovskú kritiku, na ktorú dnes RTVS zareagovala tým, že za Tisa nebude možné hlasovať.

​"Preto sme po dohode s majiteľmi licencie do štatútu zahrnuli aj to, že v rámci hlasovania nebude možné nominovať osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny," vysvetlil šéf RTVS Jaroslav Rezník. Uviedol, že si nikdy nemyslel, že by sa Jozef Tiso mohol dostať do prvej desiatky Najväčších Slovákov. Aj preto ho pôvodne do ankety zaradili. 

​"Mrzí nás, že nasadená upútavka rozsahom a intenzitou debaty o nej strhla pozornosť len na jednu otázku a prekrýva význam celého projektu a otvorenej debaty o našej histórii. Túto upútavku nemožno vo všeobecnosti stotožňovať s oficiálnym postojom RTVS," píše sa v stanovisku.

Majiteľ licencie a režisér Peter Núňez sa vyjadril, že k ankete majú odborného garanta, ktorým je známy historik Dušan Kováč. "Zaradenie Jozefa Tisa do ankety nebolo žiadnym amatérskym svojvoľným rozhodnutím, nebolo to ani žiadnym neodôvodneným rozhodnutím manažmentu RTVS, ale bol to výsledok širokej a dlhodobej odbornej debaty," uviedol Núňez.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.