Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
12.01.2022, 17:00

Experti z celého sveta vyzvali YouTube na boj proti dezinformáciám na internete

YouTube vidia ako jeden z hlavných kanálov, cez ktorý sú šírené dezinformácie na celom svete.

Experti z celého sveta vyzvali YouTube na boj proti dezinformáciám na internete
Zdroj: Youtube

Viac ako 80 organizácií na overovanie faktov (tzv. fact-checking) vyzvalo platformu YouTube, aby lepšie bojovala proti dezinformáciám a pomohla pri odhaľovaní nepravdivých vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

„Každý deň vidíme, že YouTube je jedným z hlavných kanálov, cez ktoré sú šírené dezinformácie a mylné informácie na internete po celom svete,“ uviedli overovatelia faktov naprieč svetom, od PolitiFact a The Washington Post v Spojených štátoch až po Africa Check so sídlom v Keni.

Videá obsahujúce nepravdivé informácie zostali mimo dohľadu firemnej politiky YouTube, najmä v neanglicky hovoriacich krajinách, uviedli organizácie v otvorenom liste šéfke Youtube Susan Wojcickej.

„Žiadame vás, aby ste podnikli účinné kroky proti dezinformáciám a mylným informáciám... a konali tak so svetovými nezávislými, nestrannými organizáciami na overovanie faktov,“ dodali s tým, že zverejňovanie overených informácií je efektívnejšie ako odstraňovanie obsahu.

Fact-checkingové organizácie takisto vyzvali platformu na zdieľanie videí, aby zaistila, že jej algoritmus aktívne nepropaguje dezinformácie svojich používateľov.

Hovorkyňa YouTube Elena Hernándezová obhajovala platformu slovami, že overovanie faktov je zásadným nástrojom, ale len jedným dielom oveľa väčšej skladačky v rámci riešenia šírenia dezinformácií.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.