Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
18.04.2019, 20:45

Reportéri bez hraníc: Sloboda tlače sa zhoršila, Slovensko opäť kleslo

Slovensko sa v rebríčku 180 krajín voči minulému roku prepadlo o osem priečok.

Reportéri bez hraníc: Sloboda tlače sa zhoršila, Slovensko opäť kleslo
Zdroj: rsf.org

Sloboda tlače sa vo svete opäť zhoršila, uvádza sa v každoročnej správe medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF).

Slovensko sa v rebríčku 180 krajín voči minulému roku prepadlo z 27. na 35. miesto. Česká republika v rebríčku klesla z 34. na 40. miesto.

Najväčšiu slobodu tlače poskytuje médiám Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Holandsko. Na opačnom konci rebríčka je Turkmenistan, Severná Kórea a Eritrea.

Podľa RSF prestáva byť Európa pre novinárov bezpečným miestom na prácu. Organizácia pritom upozornila na nedávne vraždy novinárov práve na Slovensku, Malte a v Bulharsku.
Len v 24 percentách sledovaných krajín sa dá situácia ohľadom slobody tlače označiť za "dobrú" či "celkom dobrú", uvádza správa.

Zdroj: rsf.org

"Nepriateľské správanie politických vodcov voči médiám viedlo k stále častejším násilným činom," uvádza organizácia. Novinári podľa RSF žijú "v nebezpečenstve a v strachu".

"Pokiaľ sa politická debata posunie do atmosféry občianskej vojny, kde sú novinári v role obetných baránkov, tak je demokracia v obrovskom ohrození," uviedol šéf Reportérov bez hraníc Christophe Deloire.

Temné obdobie pre USA

Spojené štáty sa v rebríčku prepadli na 48. pozíciu. Správa uvádza, že obdobie od zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta je jedným "z najtemnejších v histórii americkej žurnalistiky". Neslávne známymi sú najmä Trumpove výpady voči novinárom, v krajine sa ale objavilo tiež mnoho prípadov obťažovania žien-novinárok či novinárov inej farby pleti.

"Nikdy predtým neboli americkí novinári vystavení toľkým vyhrážaním sa smrťou a nikdy predtým nemuseli tak často vyhľadávať ochranu súkromných bezpečnostných firiem," dodává správa.

"Nenávisť k médiám je teraz taká, že strelec v meste Annapolis v americkom štáte Maryland v júni dorazil až do redakcie novín Capital Gazette a zabil štyroch novinárov a ešte ďalšieho zamestnanca," popisujú Reportéri bez hraníc.

Organizácia so sídlom v Paríži sa obáva i narastajúceho počtu silných vodcov, ktorí "vyzerajú, že nemajú žiadne zábrany". V tejto súvislosti zmienila vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorý bol zavraždený vlani v októbri na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Jednou z najhorších krajín, pokiaľ ide o slobodu tlače, je tiež Turecko, ktoré poslalo do väzenia mnoho novinárov. Podľa RSF pritom tieto "represie proti niekoľko málo zostávajúcim kritickým médiám neustávajú".

Podobne nepriaznivá je situácia pre novinárov v Rusku, ktoré sa v rebríčku Reportérov bez hraníc prepadlo na 149. miesto.

Reportéri bez hraníc sa snažia vyjadriť stupeň slobody, ktorú majú novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom prieskumu je dotazník, ktorý RSF predkladá novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.