Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
30.04.2019, 19:54

Facebook by mohol mať v roku 2070 viac mŕtvych ako živých používateľov

Vyplýva to zo štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity.

Facebook by mohol mať v roku 2070 viac mŕtvych ako živých používateľov
Zdroj: Reuters

Na sociálnej sieti Facebook by mohlo byť za päťdesiat rokov registrovaných viac mŕtvych ľudí než živých. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity, o ktorej informoval britský denník The Guardian. Ak počet používateľov Facebooku porastie súčasným tempom, sieť by v roku 2100 mohla mať 4,9 miliardy "používateľov", ktorí budú v tom čase už po smrti.

Vedci z Oxfordu vo svojej štúdii vychádzali z dát Facebooku za minulý rok a odhadu vývoja svetovej populácie, ktorý urobila OSN. V súčasnosti má sieť 2,37 miliardy aktívnych používateľov po celom svete.

Ak by sa rast počtu používateľov v minulom roku úplne zastavil, malo by v roku 2100 účet na sieti 1,4 miliardy mŕtvych ľudí. Už v roku 2070 by za tohto scenára počet mŕtvych na Facebooku prevýšil počet živých. Ak by rast pokračoval doterajším tempom, teda o 13 percent ročne, dosiahol by v roku 2100 počet účtov patriacich zosnulým ľuďom 4,9 miliardy.

Podľa vedcov vyvstáva v súvislosti s rastúcim počtom účtov na Facebooku, ktoré patria zosnulým ľuďom, pálčivá otázka, ako nakladať s "virtuálnym dedičstvom". Spoluautor štúdie David Watson upozornil, že Facebook by mohol v budúcnosti slúžiť ako určitý druh archívu ľudskej kultúry. Dôležité preto podľa neho je, aby k dátam zosnulých nemala prístup "len jediná spoločnosť orientovaná na zisk". "Je dôležité, aby budúce generácie mohli používať naše digitálne dedičstvo a mohli tak lepšie porozumieť vlastnej histórii," uviedol Watson.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.