Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
23.07.2019, 13:30

Google dosiahol dohodu v spore kvôli Street View. Miliardovú pokutu uhral na miliónovú

Popri fotení pre mapovú aplikáciu Google zbieral aj e-maily a heslá.

Google dosiahol dohodu v spore kvôli Street View. Miliardovú pokutu uhral na miliónovú
Zdroj: Google Street View

Americká spoločnosť Google v Spojených štátoch súhlasila s urovnaním dlhoročného sporu o zber osobných dát počas snímkovania ulíc pre mapovú aplikáciu Street View.

Pokiaľ sudca dohodu schváli, zaplatí Google 13 miliónov dolárov (v prepočte 11,6 milióna eur) organizáciám, ktoré obhajujú súkromie používateľov. Firme pritom podľa niektorých názorov hrozila výplata odškodnení v rádovo miliardách dolárov, uviedla televízia CNN.

Popri fotení zbieral aj e-maily a heslá

Kauza vypukla v roku 2010, kedy sa ukázalo, že Google pri fotografovaní ulíc zbieral zo sietí wi-fi osobné informácie vrátane e-mailových adries a prípadných hesiel.

Google najprv tvrdil, že dáta získal nedopatrením, vyšetrovatelia ale zistili, že príslušný program na získavanie informácií bol do zariadenia zámerne vložený už v roku 2007.

Už v roku 2013 sa Google dohodol s 38 štátmi USA, že dáta vymaže, zaplatí sedem miliónov dolárov a spustí osvetovú kampaň pre používateľov na ochranu osobných dát.

Tisíce dolárov každej domácnosti

Teraz k dohode v rovnakej veci dospel i v časti prípadu, keď čelil hromadnej žalobe. Pokiaľ by sa táto žaloba dostala k súdu a Google prehral, musela by spoločnosť vyplatiť tisíce dolárov každej domácnosti, ktorej dáta bez oznámenia zhromaždila, čo by vyšlo na miliardy dolárov, poznamenal portál The Daily Beast.

V rámci novej dohody Google súhlasil s vymazaním všetkých zostávajúcich a doposiaľ nezničených dát s tým, že takéto dáta bude v budúcnosti zhromažďovať len so súhlasom dotknutých používateľov. Okrem 13 miliónovej čiastky pre organizácie obhajujúce súkromie používateľov, zriadi Google web s návodmi, ako chrániť bezdrôtové siete.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.