Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
19.03.2020, 08:00

Dokument Colectiv stojí v tejto dobe za zhliadnutie. Odkrýva obrovské podvody v rumunskom zdravotníctve

Mnoho kritikov film hodnotí ako jeden z najlepších filmov o žurnalistike vôbec, hovorí producentka o novom dokumente.

Dokument Colectiv stojí v tejto dobe za zhliadnutie. Odkrýva obrovské podvody v rumunskom zdravotníctve
Zdroj: HBO Europe

Hoci rumunský športový denník Gazeta Sporturilor nie je žiadny Washington Post, aj tu sa robí investigatívna novinárčina na úrovni. Zaspomínajme si: v roku 2015 si požiar v bukureštskom klube Colectiv vyžiadal 27 mŕtvych a 180 zranených.

Čoskoro začnú v nemocniciach umierať ďalšie popálené obete na zranenia, ktoré neboli považované za život ohrozujúce. Potom dajú lekári echo tímu investigatívnych novinárov a následne už jedno odhalenie strieda druhé. Reportéri odkryjú obrovské podvody v rumunskom systéme zdravotnej starostlivosti.

Nový minister zdravotníctva po svojom vymenovaní necháva nahliadnuť pod pokrievku nielen svojho úsilia o reformu skorumpovaného systému, ale aj prekážok, ktorým je nútený čeliť.

Prehnitosť a neuveriteľná korupcia

Dokument sleduje novinára, informátorov, obete požiaru a vládnych úradníkov. Ponúka nekompromisný pohľad na vplyv investigatívnej žurnalistiky v tej najlepšej podobe.

Producentka HBO Europe Hanka Kastelicová k dokumentu dodáva: "Náš film sa zaoberá niekoľkými dôležitými témami, ktoré majú, podľa ohlasov na film, univerzálnu platnosť. Prvou je určite nesmierna dôležitosť slobodnej tlače. Mnoho kritikov náš film hodnotí ako jeden z najlepších filmov o žurnalistike vôbec."

Ďalšími témami sú klasický súboj obyčajných ľudí s elitami, prehnitosťou a neuveriteľnou korupciou v zdravotnom systéme v Rumunsku, ale zároveň aj kolektívnou zodpovednosťou všetkých voličov a možno ešte viac aj tých, ktorí sa z rôznych dôvodov k voľbám nedostavili.

"Colectiv je dokumentárny film, ktorého dramaturgia v ničom nezaostáva za hraným thrillerom, ale napriek tomu sa jedná o skutočný príbeh, ktorý si vyžiadal aj mnoho obetí na životoch, je to naozaj film, ktorý zanecháva v divákoch všade po celom svete hlbokú stopu,” dodáva producentka.

Dokument Colectiv z produkcie HBO Europe bude mať premiéru vo štvrtok 19. marca na HBO a HBO GO.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.