Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
01.10.2020, 11:30

Otvárací aj záverečný film uviedol festival FEBIOFEST v jediný deň

Diváci si mohli pozrieť festivalové filmy v posledný deň, keď ešte kultúra a umenie mohli „naživo“ osloviť publikum.

Otvárací aj záverečný film uviedol festival FEBIOFEST v jediný deň
Zdroj: Febiofest / Corpus Christi

Prezentácia nových opatrení v boji s korona vírusom platných od 1. októbra 2020 zakazuje konanie akýchkoľvek hromadných podujatí. Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST sa mal uskutočniť od 30. septembra do 4. októbra 2020.

„Ak sme si interpretovali slová, ktoré padli vo včerajšom vyhlásení správne, idú sa od 1. októbra zatvárať en block aj kultúrne domy, divadlá a kiná. V takom prípade sa naše projekcie, samozrejme, uskutočniť nemôžu,“ hovorí výkonná riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Ľubica Orechovská.

Nové opatrenia zmarili plány

Podoba odloženej edície z marca, ktorú dva dni pred štartom zastavilo uzatvorenie všetkého verejného života, na nový jesenný termín, sa výrazne zúžila a zmenila. Jesenný FEBIOFEST mal byť prehliadkou filmov v dvoch menších kinách s využitím len 50-percentnej kapacity pre vydezinfikovaných a zarúškovaných divákov. S niekoľkými málo domácimi tvorcami a hosťami z Čiech, ktorí boli ochotní spraviť si povinný test na COVID19 a uviesť svoje dlho odkladané premiéry. Bez akýchkoľvek sprievodných podujatí, posedení, občerstvenia. Nové opatrenia však zastavili aj takúto podobu jesenného Febiofestu.

„Nijako nechceme zľahčovať vážnosť situácie v boji s epidémiou a potrebu zavedenia nových opatrení. Považujeme ale za neakceptovateľné, ak sú tieto opatrenia neprimerané a celoplošné, uvádzané do praxe bez dostatočného upresnenia a zdôvodnenia. Namiesto hľadania mnohých odtieňov slova „podujatia“ a „hromadné podujatie“ (kultúrne, športové, spoločenské) ich radšej všetky zrušíme. Nejde teraz vôbec o FEBIOFEST, jeho filmy sa k svojim fanúšikom niekedy a v nejakej podobe dostanú. Veríme, že keď čakali od marca, ešte chvíľu nám priazeň zachovajú. Ide o celú oblasť fungovania kultúrneho sektora, ktorému nebolo od marca dovolené fungovať v normálnom režime,“ dodala Ľubica Orechovská.

Jednodňový filmový maratón

Organizátori sa preto rozhodli v stredu 30. septembra 2020, keď sa mal festival slávnostne začať, odpremietať výber desiatich výnimočných filmov z programu Febiofestu v bratislavských kinách Lumière a Mladosť. Diváci si tak mohli pozrieť filmy v posledný deň, keď ešte kultúra a umenie mohli „naživo“ osloviť publikum.

Organizátori vybrali filmové tituly, ktoré hoci nepriamo, veľmi trefne reflektujú či komentujú aj to, čo sa deje v dnešnej slovenskej spoločnosti a politike. V premiére sa predstavil nový česko-slovenský film režiséra Petra Zelenku Modelár o dvoch kamarátoch, ktorí prevádzkujú požičovňu dronov.

„Záver“ patril poľskému oscarovému nominantovi, snímke, ktorá tematizuje pokrytectvo katolíckej cirkvi - cez príbeh mladého delikventa, ktorý sa zhodou okolností stane kňazom vo filme Corpus Christi.

Vo výbere nechýbala ani dokumentárna udalosť uplynulej sezóny Pre Samu – príbeh sýrskeho manželského páru, ktorý z domova vyženú až opakované smrteľné bombardovania ich nemocnice a túžba po lepšom živote pre ich novonarodenú dcéru Samu, adaptácia poviedky H.P. Lovecrafta v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom vo filme Farba z vesmíru, politický triler Kráľovstvo, ktorý je šokujúcou správou o korupcii rozožierajúcej svet politiky či dystopickú snímku Eden o Eve, ktorá trpí alergiou na znečistený vzduch, rádiové vlny a elektrické polia a musí žiť v úplnej izolácii. Film otvára aj otázku, či ešte má ľudstvo kam utiecť pred sebou samým.

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.