Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
12.10.2020, 20:10

Badatel.net dostal stopku. Na Facebooku ho už nenájdete

Konšpiračný web je od dnešného dňa na Facebooku nedostupný.

Badatel.net dostal stopku. Na Facebooku ho už nenájdete
Zdroj: Badatel.net

Bádateľ.net je „najobľúbenejšia stránka o zdraví". To je claim webového portálu, ktorá šíri klamlivý a konšpiračný obsah. Stránky, ktorá publikuje typy článkov ako „dôkazy účinnosti sódy bikarbóny alebo kurkumíny na rakovinu“. Aj s návodmi, ako ich užívať a tiež s „klinickými štúdiami" o ich účinnosti.

Portál Bádateľ.net sa nachádza už od roku 2016 v top desiatke webov na zozname Konšpirátori.sk, čo je verejná databáza webových stránok s neserióznym, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom.

Stránka totiž publikuje články s obsahom, ako je už vyššie spomenutá účinnosť sódy bikarbóny na liečbu rakoviny, z novších stojí za zmienku napríklad článok o „500 nemeckých lekárov spochybňujúcich pandémiu“, ktorí „disponujú množstvom dôkazov“.

Zdroj: Badatel.net

Stopka na Facebooku

"Bádatelia" sú (boli) aktívni aj na sociálnych sieťach. Na svojom facebookovom profile mali 60 tisíc fanúšikov. Od dnešného dňa ich však na najväčšej sociálnej sieti fanúšikovia nenájdu. Profil stránky je už nedostupný.

„Táto stránka nebola odstránená po našom zásahu,“ uviedol vyjadrenie hovorcu Facebooku Denník N. Nedostupnosť profilu môže byť okrem zablokovania Facebookom spôsobená aj zrušením jej vlastníkom. Na Instagrame je profil naďalej dostupný, hoci na tejto sociálnej sieti majú "Bádatelia" len 490 fanúšikov.

Badatel.net nemá na svojej web stránke uvedené žiadne mená vedenia redakcie a redaktorov, uvádza len mailový a telefonický kontakt. Návštevnosť webu tak isto nie je známa, keďže portál nie je zapojený do IABmonitora, oficiálneho merania návštevnosti slovenských webov.


Zdroj: Badatel.net

Ministerstvo podalo trestné oznámenie

Minister zdravotníctva Marek Krajčí podal v auguste tohto roka na konšpiračný web trestné oznámenie za šírenie klamlivých informácíi. Portál totiž otvorene počas koronakrízy navádzal ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali vládou nariadené ochranné opatrenia, či už sa to týkalo nosenia rúšok alebo budúcej vakcinácie.

Minister Krajčí tiež uviedol, že na podnet ministerstva na sociálnej sieti zmazali už niekoľko hoaxov a v komunikácii a v boji proti dezinformáciám chce rezort pokračovať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.