Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
15.10.2020, 09:20

YouTube odstráni videá, ktoré dezinformujú o vakcínach

Od začiatku februára platforma odstránila cez 200 000 videí s dezinformáciami okolo covidu-19.

YouTube odstráni videá, ktoré dezinformujú o vakcínach
Zdroj: marketingland.com

Internetový portál YouTube odstráni videá, ktoré obsahujú nesprávne informácie o vakcínach proti koronavírusu. Sieť zakáže akýkoľvek súvisiaci obsah, ktorý bude v rozpore s informáciami zdravotníckych úradov alebo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), informovala agentúra Reuters. YouTube tak rozširuje pravidlá, ktoré majú brániť šíreniu klamných informácií alebo konšpiračných teórií o pandémii.

Správcovia portálu zmažú napríklad videá tvrdiace, že vakcína zabíja, spôsobuje neplodnosť, alebo že spoločne s očkovaním budú do ľudí vpichávané mikročipy.

"Vakcína proti covidu-19 môže byť veľmi skoro (vyvinutá), preto sa chceme uistiť, že budeme mať správne nastavené pravidlá, aby sme mohli z platformy odstrániť dezinformácie týkajúce sa vakcíny," povedal podľa denníka The Guardian hovorca YouTube.

Internetový server tvrdí, že už teraz odstraňuje videá, ktoré spochybňujú prenos koronavírusu, podporujú vedecky nepodložené metódy liečby, odrádzajú ľudí od vyhľadania lekárskej starostlivosti alebo spochybňujú odporúčania zdravotníckych úradov o nutnosti izolácie či fyzického odstupu. Od začiatku februára YouTube odstránil cez 200 000 videí s dezinformáciami okolo covidu-19.

YouTube tak nasleduje sociálna sieť facebook, ktorá oznámila, že začne odmietať reklamy, ktoré majú odradiť ľudí od očkovania. Radom komentátorov však poukázala na to, že nepravdy o očkovaní a ďalšie zdravotnícke dezinformácie sa hojne šíria prostredníctvom skupín a stránok, ktorých sa nový zákaz netýka. Facebook už skôr začal znižovať viditeľnosť stránok propagujúcich dezinformácie a nepovoľuje reklamy obsahujúce klamné správy (hoaxy), na ktoré upozornili WHO alebo americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.