Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
19.10.2020, 17:21

Matovič po chybe Denníka N skritizoval Čaputovú za to, čo nepovedala

Premiér sa v dvoch statusoch zverejnených v krátkom časovom rozmedzí najprv prezidenke ospravedlnil a potom ju skritizoval.

Matovič po chybe Denníka N skritizoval Čaputovú za to, čo nepovedala
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič v priebehu desiatich minút zverejnil na Facebooku dva statusy, v ktorých sa venoval prezidentke Zuzane Čaputovej.

Najprv ospravedlenie

V prvom sa jej ospravedlnil a vysvetlil, prečo o pláne plošného testovania obyvateľov na koronavírus vedela skôr nemecká kancelárka Angela Merkelová ako ona - najvyšší slovenský ústavný činiteľ a vrchný veliteľ Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré prevzali záštitu nad celou operáciou.

"Definitívne som sa o podpísaní kľúčových zmlúv o nákupe testov dozvedel v piatok počas samitu v Bruseli na raňajkách s nemeckou kancelárkou Merkelovou, informoval som ju o tomto pláne s vedomím, že testy máme už nakúpené a tým pádom je to reálny plán, ktorý ideme zrealizovať," priblížil Matovič.

Doplnil, že Čaputovej o pláne vopred nehovoril, lebo si zobral k srdcu jej opakované volanie po tom, aby vláda informovala až o definitívnych veciach.

Potom kritika

Onedlho však zverejnil ďalší status, v ktorom reagoval na krátku správu, ktorú Denník N publikoval v Minúte po minúte o 15.56. V tej stálo, že Čaputová je proti plošnému testovaniu.

"Tak ... a pani prezidentka sa podľa Denníka N už rozhodla - je proti plošnému testovaniu. Bohužiaľ ešte predtým, ako by si vypočula argumenty. To mi je mimoriadne ľúto," napísal k tomu Matovič.

Zdroj: Facebook/Igor Matovic

​Problémom je, že Čaputová nič také nepovedala, išlo o dezinterpretáciu zo strany Denníka N. Prezidentka sa na návšteve v Univerzitnej nemocnici v Martine len vyjadrila, že je proti tomu, aby bolo plošné testovanie povinné a už vôbec nesúhlasí s tým, aby sa to robilo pod hrozbou sankcie.

O 16.28 vyšla v Minúte po minúte oprava aj s opravedlnením.

Zdroj: Denník N

Následne sa k tomu v ďalšom statuse vyjadrila aj samotná prezidentka. "Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií," napísala Čaputová.

Problematické utajenie

Matovič prvýkrát verejne informoval o pláne na pretestovanie všetkých obyvateľov Slovenska, ktorý označil za najväčšiu operáciu v dejinách krajiny, v sobotu 17. októbra. Predtým sa niekoľko týždňov pripravovala v utajení v úzkom okruhu osôb, v ktorom nebola ani prezidentka.

To vyvolalo otázky, keďže operáciu Spoločná zodpovednosť má na starosti armáda a ona je vrchnou veliteľkou ozbrojených síl.

Utajenie dnes kritizovali predstavitelia Slovenskej lekárskej komory, pretože vylúčilo možnosť širokej odbornej diskusie. A práve tá je podľa prezidenta komory Mariana Kollára pre úspech takto veľkej akcie nevyhnutná.

Matovič argumentoval tým, že počas prvej vlny pandémie zdravotnícky materiál pre jeho nedostatok často končil v iných krajinách ako pôvodne mal, s čím malo negatívne skúsenosti aj Slovensko. Premiér preto chcel, aby o nákupe veľkého množstva antigénových testov, ktoré majú byť použité pri celoslovenskej operácii, vedelo čo najmenej ľudí.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.