Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
24.03.2021, 11:40

Facebook čelí vo Francúzsku žalobe za dezinformácie o covide-19

Žalobu na francúzsku pobočku Facebooku podali Reportéri bez hraníc.

Facebook čelí vo Francúzsku žalobe za dezinformácie o covide-19
Zdroj: TASR/Tony Avelar

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes oznámila, že podala žalobu na francúzsku pobočku spoločnosti Facebook. Podľa nej americká technologická firma šíri nenávistné prejavy a dezinformácie spojené s covidom-19, informovala dnes agentúra Reuters.

V rámci série právnych bitiek, ktoré v poslednej dobe vedú po svete vlády a aktivisti proti veľkým technologickým firmám, RSF vyčítala Facebooku, že umožňuje rozširovať veľké množstvo dezinformácií, vrátane konšpiračných teórií spojených s vakcínami proti covidu-19.

"Za použitia odborných analýz, osobných svedectiev a vyjadrenia bývalých zamestnancov Facebooku, žaloba RSF dokladá, že (Facebook) umožňuje prekvitať dezinformáciám a nenávistným prejavom (...) v rozpore s tvrdeniami uvedenými v jeho užívateľských podmienkach," uviedla RSF.

Sociálna sieť tiež umožnila zverejniť príspevky, ktoré adresovali vyhrážky a urážky francúzskemu satirickým časopisu Charlie Hebdo, televíznej publicistickej relácii Quotidien a regionálnym novinám L'Union, uvádza sa vo vyhlásení organizácie obhajujúce slobodu tlače a médií.

Francúzska pobočka Facebooku žalobu nekomentovala. Oznámila však, že k škodlivému obsahu pristupuje s nulovou toleranciou a mohutne investuje do boja proti nenávistným prejavom a dezinformáciám.

Trestné oznámenie podala RSF v pondelok parížskej prokuratúre, pričom žalovanou stranou je pobočka firmy vo Francúzsku a Írsku. Podstatou žaloby je tvrdenie, že Facebook porušuje francúzsky zákon na ochranu spotrebiteľa, ktorý umožňuje udeliť pokutu za používanie klamlivých obchodných praktík až do výšky desiatich percent ročného obratu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.