Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.04.2021, 19:30

Na Facebook sa chystá hromadná žaloba kvôli úniku dát

Poškodení používatelia by mohli v prípade úspechu získať odškodné až do 12-tisíc eur.

Na Facebook sa chystá hromadná žaloba kvôli úniku dát
Zdroj: Reuters

Írska organizácia Digital Rights Ireland (DRI) pripravuje žalobu na americkú internetovú spoločnosť Facebook kvôli rozsiahlemu úniku osobných údajov používateľov. Vyzýva dotknutých používateľov z Európskej únie, aby sa k tejto žalobe pripojili.

Informujú o tom server BBC a denník The Irish Times. Podľa DRI by jednotliví používatelia, ktorí sa k žalobe pripoja, mohli v prípade úspechu získať odškodné v rozsahu od 300 do 12-tisíc eur.

DRI tvrdí, že Facebook zlyhal pri ochrane dát a neinformoval o úniku dotknutých používateľov. Únik bol zistený už v roku 2019, nedávno sa však uniknuté údaje stali dostupnými na internete, píše BBC. Portál Business Insider začiatkom mesiaca informoval, že na internete sa objavili súkromné ​​dáta 533 miliónov užívateľov zo 106 krajín, a to napríklad mená, telefónne čísla, e-mailové adresy či dátumu narodenia. Firmu Facebook už kvôli tejto kauze začala vyšetrovať írska Komisia pre ochranu dát (DPC).

Šéf DRI Antoine Ó Lachtnain označil rozsah tohto úniku za šokujúci. Varoval, že terčom podobných žalôb by sa v budúcnosti mohli stať aj ďalšie internetové giganty. "Bude to prvá hromadná žaloba svojho druhu, ale sme si istí, že nebude posledná," uviedol. "Existujú tu zákony na ochranu spotrebiteľov a ich osobných údajov a nastal čas, aby títo technologickí obri pochopili, že ochranu osobných údajov je potrebné brať vážne," dodal.

Facebook minulý týždeň uviedol, že páchatelia dáta získali pred septembrom 2019 využitím bezpečnostnej slabiny v nástroji pre synchronizáciu kontaktov.

"Ak by bola žaloba úspešná, mohlo by to vytvoriť precedens a otvoriť dvere ďalším hromadným žalobám," uviedol expert na digitálne súkromia z organizácie ProPrivacy. "Povinnosť odškodniť jednotlivých používateľov by sa potom pre veľké technologické firmy mohla stať dôrazným stimulom k dôraznejšej práci na ochrane súkromia," dodal.

Írska Komisia pre ochranu dát tento týždeň uviedla, že v súvislosti s únikom údajov skúma, či firma Facebook neporušila pravidlá Európskej únie na ochranu súkromia, ktoré sú známe pod skratkou GDPR (General Data Protection Regulation). Komisia je v EÚ hlavným regulátorom firmy Facebook, pretože európske ústredie spoločnosti sa nachádza v Írsku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.