Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
17.06.2021, 08:10

Regulátor pokutoval televízie. Za zobrazenie násilia či český dabing

Počas pandémie regulátor ukladá sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni.

Regulátor pokutoval televízie. Za zobrazenie násilia či český dabing
Zdroj: CSFD.cz

Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila na svojom stredajšom zasadnutí sankcie trom vysielateľom a začala aj viacero správnych konaní.

Pokutu 663 eur dostal vysielateľ televízie Markíza pretože 15. novembra 2020 v Televíznych novinách odvysielal príspevky "Zakázali im poľovačky" a "Utrácajú milióny noriek", ktoré zobrazovali násilie v podobe obrazov lovu a odstrelu diviakov či tisícok usmrtených noriek a spracovávania ich mŕtvych tiel na farme v Dánsku. Slovne však vysielateľ predtým divákov neupozornil, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov.

V Televíznych novinách 8. januára 2021 odvysielal tiež príspevok "Násilnosti v Kapitole majú päť obetí", ktorý zobrazoval násilie v podobe zobrazenia streľby policajta s následkom usmrtenia protestujúcej civilistky. Ani vtedy však divákov vopred neupozornil, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov.

Sankciu 165 eur dostal vysielateľ MAC TV (programová služba Wau), pretože 26. decembra 2020 odvysielal program "Niečo na tej Mary je", ktorého český dabing bol vyrobený pred 31. decembrom 2007, a ktorý bol prvýkrát odvysielaný s týmto dabingom na území SR po 31. decembri 2007. Tým podľa Rady došlo k nezabezpečeniu používania štátneho jazyka v súlade so zákonom.

Pokutu v rovnakej výške dostal vysielateľ C.E.N. (programová služba TA3), pretože nedodal Rade v stanovenom čase na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania relácie V politike z 8. novembra 2020, súvislý záznam vysielania z 12. novembra 2020 v čase od 10.00 do 12.00 h a taktiež súvislý záznam vysielania relácie V politike zo 6. decembra 2020.

Regulátor z dôvodu ekonomických dosahov spôsobených pandémiou nového koronavírusu na elektronické médiá ukladal sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Ako avizuje, počas mimoriadneho obdobia šírenia nového koronavírusu bude okrem výnimočných prípadov závažného porušenia zákona takto postupovať aj naďalej.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.