Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
08.07.2021, 09:20

Trump ohlásil žalobu na šéfov Twitteru, Facebooku a Googlu za cenzúru

Trump bude hlavným žalujúcim a tvrdí, že bol neprávom cenzurovaný.

Trump ohlásil žalobu na šéfov Twitteru, Facebooku a Googlu za cenzúru
Zdroj: Reuters

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý si v minulosti sťažoval na cenzúru, ktorú proti nemu podľa neho uplatňujú veľké sociálne siete, oznámil, že zažaluje šéfov spoločností Facebook, Twitter a Google – Marka Zuckerberga, Jacka Dorseyho a Sundaar Pichaia. Podľa Trumpa sa technologickí giganti snažia umlčať konzervatívne názory. S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal spravodajský web Axios. 

Žaloba by mala byť ďalšou etapou Trumpovej bitky so spoločnosťami, v ktorej ide podľa exprezidenta o právo na slobodu prejavu a o cenzúru. O žalobe Trump informoval vo svojom golfovom klube v Bedminsteri. Povedal, že chce, aby sa skoncovalo so „zákazmi a vydávaním čiernych listín“.

„Navyše žiadame súd, aby tieto gigantické sociálne médiá odsúdil za spôsobenú ujmu,“ povedal exprezident. Trump bude hlavným žalujúcim a tvrdí, že bol neprávom cenzurovaný. Žalobu podáva na federálnom súde na Floride. Podľa médií tento krok podporuje organizácia America First Policy Institute, ku ktorej sa hlásia niektorí z bývalých vysokých členov americkej administratívy.

Twitter Trumpov účet zablokoval natrvalo v januári, keď exprezident podnecoval svojich stúpencov, ktorí potom násilne vnikli do budovy Kongresu. V máji potom spoločnosť zablokovala tiež chat, ktorý zdieľal príspevky z Trumpových webových stránok.

Na Facebooku má Trump dvojročný zákaz. Facebook zakročil proti Trumpovým účtom 7. januára takisto kvôli prezidentovým vyjadrením súvisiacim s vpádom jeho priaznivcov do Kongresu.

Agentúra AP pripomenula, že napriek zákazu na Twitteri a Facebooku Trump ďalej šíri lži o minuloročných voľbách a trvá na tom, že víťazom je on. Popiera tak potvrdenie regulárnosti volieb zo strany volebných pracovníkov, ministra spravodlivosti v jeho administratíve i mnohých sudcov, z ktorých niektorých sám vymenoval.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.