Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
10.08.2016, 11:37

Koľko programov vyrába RTVS interne a koľko nakupuje

Predmetom zasadnutia Rady boli aj ďalšie témy týkajúce sa RTVS, ktoré v poslednom období rezonovali v médiách.

rtvs
Zdroj: TASR

Podiel externej a internej výroby v RTVS, aj to bola téma, ktorá sa rozoberala na poslednom zasadnutí Rady RTVS, ktoré sa konalo ešte minulý týždeň.  Správu predložil manažment RTVS a podľa nej v rokoch 2011 až 2015  došlo k nárastu vlastnej výroby o 34%.  V roku 2015 vyrobila RTVS 8 308 relácií, z toho iba 6%  bolo na externú objednávku. Z celkového rozpočtu RTVS na výrobu v roku 2015 predstavovalo čerpanie na externú spoluprácu ako sú koprodukčné projekty, vrátane spolupráce s Audiovizuálnym fondom (filmy, dokumenty, rozprávky) iba 11%.

 Vývoj výroby programov na okruhoch Jednotka a Dvojka za obdobie rokov 2010 - 2015

Podiel internej a externej výroby RTVS.
Zdroj: RTVS

Pre RTVS je téma porovnania externej a internej spolupráce ako aj nákladov na výrobu háklivou témou, obzvlášť potom, čo sa líder SNS, Andrej Danko obul pred médiami veľmi kriticky do RTVS. Jednou z jeho výčitiek bola aj téma o tom, že RTVS dnes všetko nakupuje externe. V relácii TA3 sa ešte v júni pýtal: „Bude stačiť, keď bude mať RTVS jednu sekretárku a jeden počítač a všetko bude nakupovať externe?“. Podľa lídra SNS musí organizácia fungovať systémovo, nesmie byť dojnou kravou a inštitúciou, cez ktorú idú peniaze do súkromných firiem. Známe je aj vyjadrenie Andreja Danka na tému jednej z najsledovanejších relácií RTVS – Milujem Slovensko: „Nebudem pozerať relácie, ktoré stoja 20-tisíc eur a zosmiešňujú slovenský národ. Sú to šialené milióny, ktoré RTVS míňa na relácie a zastane vám pri nich rozum. Považujem to za hádzanie peňazí do Dunaja.“

RTVS sa v správe pre Radu RTVS ohradila proti tvrdeniu o neefektívnom využívaní externých spoločností, ktoré považuje za účelové a nepravdivé.

V správe sa uvádza, že v rozpore s tvrdením rastie podiel využívania interných kapacít, čo znamená, že sa viac využívajú nielen interné kapacity, ale aj interné štúdiá RTVS.  Verejnoprávna televízia tiež tvrdí, že z celkovej výroby sa dnes vyrába viac interne, za efektívnejších  finančných podmienok, a že naši diváci majú možnosť sledovať také formáty, ktoré dosahujú podstatne vyššiu sledovanosť.  

Vývoj interných kapacít STV pri výrobe programov za obdobie 2012-2015 v hodinách

 

Vývoj interných kapacít STV pri výrobe programov za obdobie 2012-2015 v hodinách
Zdroj: RTVS

Ktoré formáty vznikli v spolupráci?

Pre RTVS je aktuálne najväčším partnerom Audiovizuálny fond. V spolupráci s externým prostredím vznikli filmy ako Eva Nová, animovaná rozprávka Mimi a Líza, ale aj film  Učiteľka. Aj v spolupráci s Českou televíziou sa natočili rozprávky, ktoré RTVS vysielala počas minuloročných Vianoc: Johankino tajomstvo, Sedem zhavranelých bratov či Svätojánsky venček.  V súčasnosti už prebieha nakrúcanie ďalšej rozprávky, ktorú televízia plánuje vysielať na Vianoce a to je Zázračný nos. Externe vznikol aj projekt True Štúr.

Rada RTVS aj o vysielaní predsedníctva SR v Rade Európskej únie

Rada RTVS sa zaoberala aj hodnotením vysielania RTVS k predsedníctvu SR v Rade Európskej únie. Počas mesiaca júl RTVS odvysielala 40 hodín priamych prenosov z ministerských zasadnutí. Z každého ministerského zasadnutia vyrábala RTVS medzinárodný signál pre výmennú sieť Európskej vysielacej únie aj pre servis Európskej komisie Europe by Satellite. Špecifickým prvkom prvého mesiaca predsedníctva bol Summit regiónov v novej budove Slovenského národného divadla, na ktorom sa zúčastnilo viac ako tisíc účastníkov z celej Európy.

V príprave je aj koncept jazykovej prípravy redaktorov a moderátorov

Rada sa zaoberala aj konceptom jazykovej prípravy redaktorov a moderátorov. Ten pre rok 2016 má v pláne hodnotiť jazykovú pripravenosť u kandidátov na redaktorov a moderátorov, kontinuálne pracovať s už zaradenými redaktormi, pripraviť redaktorov a moderátorov Slovenského rozhlasu na nové formy vysielania (vysielanie vo dvojici), realizovať koncept jazykovej prípravy pre redaktorov spravodajstva STV, ako aj doplniť sekciu spravodajstva, športu a publicistiky o jazykových korektorov. Konzultácie lektorov sú realizované formou odposluchov živého vysielania z denných záznamov. Zlepšovanie jazykového prejavu je zamerané komplexne na gramatickú, štylistickú a lexikálnu stránku prejavu.
  „Podstatná časť dnešného rokovania Rady RTVS reflektovala aktuálne témy, ktoré sa v posledných týždňoch objavovali v médiách v súvislosti s verejnoprávnym vysielateľom“, povedal pre TASR predseda rady Igor Gallo.  
      „Rada pozitívne hodnotila aj dokumentárny cyklus Mafiáni, pretože pred začiatkom jeho vysielania viacerí členovia rady vyjadrili obavu z možných negatívnych dopadov, keďže téma tohto cyklu je veľmi citlivá a dotýkala sa konkrétnych osôb,“ dodal Gallo.

 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.