Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.05.2017, 20:37

Novinár na nahrávke rieši kauzy s Babišom. Český denník ho prepustil

Novinár na nahrávke rieši kauzy s Babišom. Český denník ho prepustil

Vicepremiér a minister financií Andrej Babiš nepoprel autenticitu nahrávok svojich výrokov, ktoré sa objavili na internete a v ktorých sa urážlivo vyjadruje o členoch vlády a hovorí o pripravovaných článkoch v médiách, ktorá mu v minulosti patrili. Denník MF DNES redaktora, ktorý na nahrávkach s Babišom údajne hovoril, okamžite prepustil.

Babiš po rokovaní s prezidentom Milošom Zemanom novinárom povedal, že nahrávky nepočul. Záležitosť považuje za súčasť kampane proti svojej osobe. Podľa premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) nahrávky dokazujú, že Babiš verejne klamal, keď tvrdil, že svoje médiá neovplyvňuje.

"Ja tie nahrávky nepoznám. Ja len môžem povedať, že je veľmi podivné, že niekto sleduje vicepremiéra vlády a údajne nahráva nejaké veci. Ja som to nepočul, ja to považujem za špinu a považujem to za súčasť tej kampane, ktorá proti mne prebieha," povedal Babiš. Odmietol tiež, že by nejakým spôsobom ovplyvňoval články v médiách, ako naznačovala jedna z nahrávok.

Sobotka na Twitteri uviedol, že Babiš v minulosti verejne klamal. "Mnohokrát som počul Andreja Babiša, ako hovorí, že svoje médiá neovplyvňuje a neriadi. Toto ukazuje, že verejne klamal," napísal. Podpredseda ČSSD Milan Chovanec po stretnutí s prezidentom Milošom Zemanom povedal, že z nových informácií jednoznačne vyplýva, že Babiš svoje médiá ovplyvňuje. "A potvrdzuje sa zjavne, že v rámci policajnej reorganizácie aj ďalších politických útokov na svoje politických konkurentov používa takzvané nezávislé médiá," uviedol.

Nahrávky, na ktorých sú zachytené útržky Babišových rozhovorov s inými ľuďmi, zverejnili prepojené servery Slobodné fórum a Forum 24. Na prvej z nich, ktorá má asi dve minúty, sa Babiš vulgárne vyjadruje o ministroch z ČSSD, najmä o ministrovi zahraničia Lubomírovi Zaorálkovi a ministerke práca Michaele Marksovej. Sobotku označuje za "najväčšiu sviňu, ktorú som spoznal" a za "blbca". Urážlivo tiež hovorí o niekoľkých novinároch.

O predsedovi Hospodárskej komory Vladimírovi Dlouhom Babiš hovorí ako o karieristovi. Vraj mu sľúbil, že odstráni z rozhodcovského súdu pri komore právnika Radka Pokorného, ​​ktorého médiá spájajú sa Sobotkom, ale nakoniec sa s Pokorným dohodol. Dlouhý sa proti Babišovým slovám ohradil a žiada ospravedlnenie.

Na asi päťminútovej druhej nahrávke Babiš hovorí s mužom, ktorého Slobodné fórum označuje za redaktora denníka Mladá fronta DNES. V stredu večer sa k nahrávkam vyjadrila mediálna skupina MAFRA: "Dnes sa na internete objavila pochybná nahrávka, o ktorej nevieme kto, kedy, kde a na koho zadanie ju vydal a vystupuje v nej jeden z redaktorov MF DNES. Aj napriek tomu, že nepoznáme odpovede na predošlé otázky musí mediálna spoločnosť MAFRA chrániť svoju integritu, a preto sa rozhodla s ním okamžite rozviazať pracovný pomer," napísala Zuzana Kuchtová, personálna riaditeľka mediálnej skupiny MAFRA.

Denník patrí do mediálnej skupiny MAFRA, ktorá patrí holdingu Agrofert, ktorý Babiš do februára vlastnil, kým ho kvôli zákonu o konflikte záujmov previedol do zverenských fondov. Do tej istej skupiny patrí aj vydavateľ slovenských Hospodárskych novín Mafra Slovakia. Muž Babišovi hovorí, že má materiály o ministrovi zdravotníctva Miloslavovi Ľudovítovi (ČSSD), Babiš sa ale vyjadruje proti ich uverejneniu. "Ja by som to teraz nedával. Nechal by som si to až na budúci rok," hovorí.

Babiš s mužom diskutujú aj o informáciách, ktoré sa týkajú minulosti premiéra Bohuslava Sobotku a obchodných záujmov ministra vnútra Milana Chovanca (ČSSD). Babiš sa opäť stavia proti okamžitému zverejneniu informácií o Chovancovi a žiada muža, aby v tejto veci oslovil riaditeľa strategického rozvoja MAFRA Františka Nachtigalla.

"Povedzte Nachtigallovi, že som včera sedel s (bývalým juhočeským hajtmanom Jiřím) Zimolom. A ja som si myslel, že Zeman vyprevadí toho Chovanca a že Zimola bude hviezda proti Sobotkovi, ale bohužiaľ to vyzerá, že... Ja som mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotku a že hrá na Zemana len hry, ale on že nie. Ale bohužiaľ to vyzerá, že oni sú spolu. Tak teraz je otázka, či tie vaše veci, či s tým nepočkať až na parlamentné voľby," hovorí Babiš.

O dobrých vzťahoch medzi Zimolom a Babišom sa v minulosti špekulovalo. Zimola, ktorý koncom apríla rezignoval na pozíciu hajtmana, však v súčasnej vládnej kríze podporil Sobotku, demisiu vlády označil za správny krok.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.