Americký odvolací súd potvrdil dočasné zablokovanie deportácií venezuelských prisťahovalcov, ktorých Trumpova administratíva vykonávala na základe málo používaného zákona z 18. storočia.
Zákon o nepriateľských cudzincoch z roku 1798 naposledy využili Spojené štáty počas druhej svetovej vojny pri internácii osôb japonského, nemeckého či talianskeho pôvodu. Išlo o ľudí z krajín, s ktorými vtedy USA bojovali. Predtým zákon úrady použili dvakrát.
Boasberg tento týždeň v novom rozhodnutí uviedol, že ľudia, ktorých chce administratíva republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa deportovať na základe uvedeného zákona, musí mať možnosť spochybniť tvrdenie vlády, že sú skutočne členmi Tren de Aragua. Rodinní príslušníci mnohých deportovaných venezuelských migrantov ich údajné väzby na gang popierajú.
Prípad sa stal veľkou skúškou Trumpovej výkonnej moci. Vzhľadom na to, že republikáni majú väčšinu v Snemovni reprezentantov aj v Senáte a do značnej miery podporujú prezidentovu agendu, federálni sudcovia sa často javia ako jediná brzda Trumpových exekutívnych nariadení.
Potom, čo Boasberg deportácia dočasne zastavil, Trump tohto sudcu kritizoval a domáhal sa, aby bol zbavený funkcie. Na to vo výnimočnom verejnom vyhlásení reagoval predseda najvyššieho súdu John Roberts s tým, že odvolací proces, nie zbavovanie funkcie, je správnou reakciou na nesúhlas so súdnymi rozhodnutiami.
Trumpova administratíva 15. marca deportovala 238 migrantov do Salvádoru, kde sú zadržiavaní vo väznici s najprísnejším režimom El Cecot na základe dohody. V jej rámci má Washington za ich ročný pobyt zaplatiť stredoamerickej krajine šesť miliónov dolárov.
Deportačné lietadlá už boli vo vzduchu, keď Boasberg vydal dočasný zákaz deportácií a nariadil, aby sa stroje vrátili do USA. To sa však nestalo. Boasberg následne začal posudzovať, či vláda jeho nariadenie porušila.