IQOSReuters
StoryEditor

Prečo by Svetový deň bez tabaku mal byť Svetovým dňom bez fajčenia

31.05.2018, 10:05
Autor:
TSTS
Philip Morris International (PMI) už zajtra predstaví svoj pohľad na Svetový deň bez tabaku. Ten by mal byť podľa spoločnosti označovaný ako “Svetový deň bez fajčenia.” PMI preto prichádza s informačnou kampaňou, v ktorej zdôrazňuje, že ľudia, ktorí fajčia, by mali mať možnosť dozvedieť sa o existencii bezdymových alternatívach k cigaretám.

Je zrejmé, že napriek známym zdravotným rizikám súvisiacim s fajčením, mnohí ľudia fajčia naďalej. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá, že v roku 2025 bude fajčiť viac ako 1 miliarda ľudí, približne rovnako ako dnes. Ich najlepším rozhodnutím by bolo skončiť - ale mnohí tak nespravia. Z toho vyplýva, že títo muži a ženy by mali mať prístup a informácie o menej škodlivých alternatívach cigariet. Prečo by im v tom mal niekto brániť? PMI touto otázkou vyzýva k dodatočnému a odvážnemu prístupu k verejnému zdraviu.

„WHO má ideálne postavenie a prostriedky na to, aby viedla ľudí, ktorí by naďalej fajčili, k prechodu od cigariet na bezdymové alternatívy. Politika, ktorá informuje ľudí o týchto alternatívach - čiže aj Svetový deň bez tabaku - by znížila prítomnosť fajčenia v omnoho väčšej miere a oveľa rýchlejšie ako samotný súčasný súbor opatrení na kontrolu tabaku,” povedal André Calantzopoulos, výkonný riaditeľ PMI. „Ľudia, ktorí fajčia, majú právo na zmysluplný plán, ktorý plne zohľadňuje lepšie alternatívy k cigaretám. Z nášho hľadiska sme odhodlaní budovať budúcnosť bez dymu prostredníctvom inovácií, ktoré stoja na vedeckých základoch a ktoré zodpovedajú potrebám spotrebiteľov."

Spoločnosť PMI len doteraz investovala 4,5 miliardy USD na podporu tímu popredných 400 vedcov, inžinierov a technikov, ktorí sa venujú tvorbe a testovaniu bezdymových výrobkov. Práve tie ponúkajú omnoho lepšiu voľbu pre milióny dospelých fajčiarov, ktorí by inak naďalej fajčili. Viac ako 5 miliónov fajčiarov na celom svete sa úplne vzdalo cigariet a prešlo na bezdymový tabakový výrobok od PMI, IQOS. Denne naň prejde až 10 000 dospelých fajčiarov. A PMI nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vidí túto inováciu ako dôležitý krok pre 1 miliardu fajčiarov na celom svete - tabakový priemysel vo všeobecnosti začína podnikať kroky pre zlepšenie zdravia fajčiarov. 

„Našou krátkodobou ambíciou je, aby každý tretí spotrebiteľ, čo predstavuje až 40 miliónov mužov a žien, ktorí fajčia, prešiel do roku 2025 na lepšie alternatívy. Chceme sa dostať do stavu, v ktorom úplne prestaneme predávať cigarety. Potrebujeme však podporu vlád a komunity verejného zdravia, aby k tomu mohlo dôjsť v čo najkratšom čase. Myslím si, že namiesto toho, aby sme označovali jeden deň v roku ako Svetový deň bez tabaku, by sme mali každý deň propagovať ako Svetový deň bez fajčenia,” uviedol Calantzopoulos.

PMI navrhuje, aby vlády a úrady dôkladne preskúmali, ako môžu vedecky podložené bezdymové výrobky prispieť k stratégii verejného zdravia v rámci prevencie fajčenia. S príslušnou vládnou kontrolou a dohľadom môžu mať tieto produkty zmysluplný a pozitívny vplyv na verejné zdravie.

PMI začalo kampaň komunikovať v národných a medzinárodných médiách 30. a 31. mája. Kampaň chce vyvolať diskusiu o alternatívach k cigaretám. Dospelí fajčiari by mali byť informovaní o tom, že existuje lepšia voľba. Xavier Ducarroz, generálny riaditeľ Philip Morris Slovakia dodáva: „Na Slovensku tento rok oslavujeme 25. výročie nášho podnikania. Počas tohto obdobia sme sa vypracovali na pozíciu jednotky na trhu. Toto momentum chceme udržať a počas nasledujúcich 25 rokov urobiť pre budúcnosť Slovenska niečo naozaj veľké. Našou ambíciou a motiváciou je, aby sa Slovensko stalo prvou krajinou bez dymu v Európe. Už viac ako 5 miliónov dospelých fajčiarov po celom svete a 50 tisíc na Slovensku prešlo z fajčenia cigariet na IQOS."

menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. apríl 2024 03:49