Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
24.03.2017, 10:55

Testujeme reklamy: Kedy sa muži mračia pri reklame?

Pozrite sa, ako pôsobí TV spot Zachráňme statočné srdce na ľudí. Ako ho vnímajú a aké emócie v nich vyvoláva.

Testujeme reklamy: Kedy sa muži mračia pri reklame?
Zdroj: Hodnotenie Stratégií

Reklamy v Stratégiách hodnotí každý mesiac odborná porota zložená zo zástupcov agentúr a zadávateľov. Chceme však aj vedieť, ako pôsobia reklamy na ľudí, pre ktorých sú určené. Ako ich vnímajú a aké emócie v nich vyvolávajú. Softvér Emotion ID dokáže zachytiť vedomím nefiltrované reakcie na tvárach respondentov.

V marci za najlepší TV spot vybrali porotcovia Zachráňme statočné srdce z dielne agentúry daren&curtis pre Nadáciu detského kardiocentra. Reklama predstavuje malých bojovníkov vo forme upútavky – traileru fiktívneho nového filmu so šťastným koncom, ktorý majú v rukách práve samotní diváci.

Prepojenie známeho filmu s témou nadácie je nepochybne pekný nápad. Ako na jeho uchopenie reagovali respondenti?

Emočné reakcie mužov

U mužov sa objavili dva výrazné emočné momenty. Prirodzene, vzhľadom na typ videa, ani jeden z nich nebol šťastný. V úvode sa objavil smutný moment pri scénach o ťažkom živote detí: „Každodenný zápas je ich údelom.“ Výraznejší smútok je pomerne ojedinelý úkaz v reklame, ale v tomto kontexte mimoriadne dôležitý. Vytvára priestor na vytvorenie potreby nebyť sám, spájať sa.

Budíček daňovým priznaním

Druhý výraznejší moment vytvorila krivka hnev v závere reklamy. Zamračenie sa ukazovalo priebežne počas scén v spote, čo dobre udržiava pozornosť, ale výrazný vrchol vytvorila až zmienka o daňovom priznaní. Slovné spojenie zafungovalo a na záver spotu aktivovalo divákov do pohotovostnej roviny. Škoda len, že spot v tom momente neusekli s výraznou výzvou k akcii a nechali diváka tak trocha vychladnúť.

Zdroj: emotionID

​Objavili sa aj zaujímavé emócie u ženskej časti respondentov. Ak vás zaujímajú aj tie, tak sa nás spýtajte.

Zdroj: Mária Gablíková, Emotion ID

Parametre zberu: 200 respondentov; kvótny výber; cieľová skupina: repre vzorka populácie Slovenska vo veku 18-69 rokov; zber prebiehal: 20.3.2017-21.3.2017 cez online panel agentúry 2muse.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.