Reklamy v Stratégiách hodnotí každý mesiac odborná porota zložená zo zástupcov agentúr a zadávateľov. Chceme však aj vedieť, ako pôsobia reklamy na ľudí, pre ktorých sú určené. Ako ich vnímajú a aké emócie v nich vyvolávajú. Softvér Emotion ID dokáže zachytiť vedomím nefiltrované reakcie na tvárach respondentov.
V marci za najlepší TV spot vybrali porotcovia Zachráňme statočné srdce z dielne agentúry daren&curtis pre Nadáciu detského kardiocentra. Reklama predstavuje malých bojovníkov vo forme upútavky – traileru fiktívneho nového filmu so šťastným koncom, ktorý majú v rukách práve samotní diváci.
Prepojenie známeho filmu s témou nadácie je nepochybne pekný nápad. Ako na jeho uchopenie reagovali respondenti?
Emočné reakcie mužov
U mužov sa objavili dva výrazné emočné momenty. Prirodzene, vzhľadom na typ videa, ani jeden z nich nebol šťastný. V úvode sa objavil smutný moment pri scénach o ťažkom živote detí: „Každodenný zápas je ich údelom.“ Výraznejší smútok je pomerne ojedinelý úkaz v reklame, ale v tomto kontexte mimoriadne dôležitý. Vytvára priestor na vytvorenie potreby nebyť sám, spájať sa.
Budíček daňovým priznaním
Druhý výraznejší moment vytvorila krivka hnev v závere reklamy. Zamračenie sa ukazovalo priebežne počas scén v spote, čo dobre udržiava pozornosť, ale výrazný vrchol vytvorila až zmienka o daňovom priznaní. Slovné spojenie zafungovalo a na záver spotu aktivovalo divákov do pohotovostnej roviny. Škoda len, že spot v tom momente neusekli s výraznou výzvou k akcii a nechali diváka tak trocha vychladnúť.
Objavili sa aj zaujímavé emócie u ženskej časti respondentov. Ak vás zaujímajú aj tie, tak sa nás spýtajte.
Zdroj: Mária Gablíková, Emotion ID
Parametre zberu: 200 respondentov; kvótny výber; cieľová skupina: repre vzorka populácie Slovenska vo veku 18-69 rokov; zber prebiehal: 20.3.2017-21.3.2017 cez online panel agentúry 2muse.