Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
13.04.2018, 11:21

Súd zrušil rozhodnutie rady. Týka sa neudelenia výnimky z kvót pre Rádio Expres

Expres požadoval zrušenie výnimky v roku 2016. Rada mu ju zamietla.

Súd zrušil rozhodnutie rady. Týka sa neudelenia výnimky z kvót pre Rádio Expres
Zdroj: Peter Mayer

Krajský súd v Bratislave na svojom pojednávaní zrušil rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorým rada neudelila Rádiu Expres výnimku z povinnosti vyhradiť podiel slovenských hudobných diel, informoval Expres. Rádio Expres požiadalo RVR začiatkom roka 2016 o udelenie výnimky, keďže programové zameranie rádia nebolo schopné naplniť zákonom požadované kvóty slovenských hudobných diel bez podstatnej zmeny v dramaturgii rádia.

Rada v roku 2016 takúto žiadosť zamietla. Krajský súd zrušil rozhodnutie a vec vrátil na nové konanie, keďže RVR nepodložila svoje rozhodnutie argumentami, pre ktoré by rádiu nevznikol nárok na udelenie výnimky z povinného podielu slovenských hudobných diel.

Zákon o povinných kvótach na vysielanie slovenských pesničiek vošiel do platnosti 1. apríla 2016 kedy stanovoval hrať 20 percent pôvodnej tvorby pre komerčné rádiá a 30 percent pre rádiá RTVS. Od januára 2017 sa podiel vysielanej pôvodnej tvorby zvýšil ešte o päť percent.  V komerčných rádiách musia tvoriť minimálne 25 percent a v rádiách RTVS 35 percent všetkých odvysielaných skladieb za kalendárny mesiac. Najmenej pätinu vysielaných slovenských pesničiek musia tvoriť nové hudobné diela, teda nie staršie ako päť rokov. Do stanoveného podielu za jednotlivé kalendárne mesiace sa zarátavajú len hudobné diela zaradené do vysielania v čase od 06.00 do 24.00 h.

Zákon síce umožňuje udeliť výnimky z kvót, ale tento fakt kritizoval napríklad už pri uvedení zákona v roku 2016  vtedajší šéf Fun rádia a šéf Asociácie vysielateľov Patrik Ziman, keď povedal, že v zákone je veľa čiernych miest. Pododbný názor má aj generálny riaditeľ Rádia Expres Ivan Antala.(na hlavnom obrázku) Ten v roku 2016 na nový zákon reagoval takto: "Zákon ignoruje to, že rádiový trh je pestrý a obsahuje rôzne formáty. Pre niektoré formáty rádií je kvóta 20 percent naplniteľná, pre niekoho nesplniteľná."

Už koncom roka 2016 riešila RVR  žiadosti rádií o udelenie výnimky. Koncom roku 2016 o ňu požiadalo  11 komerčných vysielateľov a tiež verejnoprávny RTVS pre svoje štyri programové okruhy. Rada vyhovela štyrom žiadostiam, čiastočne piatim a šesť žiadostí zamietla. Výnimky udelila na jeden rok. Vysielatelia -  komerčné rádiá, tak ako aj verejnoprávny rozhlas, pravidelne od roku 2016 žiadajú o udelenie výnimiek.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.