Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
11.05.2019, 16:45

Bol pri veľkofilmoch ako Avengers, Star Wars, Avatar, Narnia či Hobbit. Slovenský režisér Vlado Struhar

Ako reklamný režisér potreboval efektívny nástroj na nakrúcanie, preto vyvinul unikátny softvér QTAKE.

Bol pri veľkofilmoch ako Avengers, Star Wars, Avatar, Narnia či Hobbit. Slovenský režisér Vlado Struhar
Zdroj: FB QTAKE

Slovenský režisér Vlado Struhar pred desiatimi rokmi vyvinul unikátny softvér QTAKE. Využívajú ho hollywoodske produkcie okolo Petera Jacksona, Jamesona Camerona a Stevena Spielberga.

"Hollywood mal vždy nové a náročné technické požiadavky. My sme ich vedeli splniť a tak sme sa dostali až do súčasnosti, kde je QTAKE kľúčovou časťou pri výrobe filmov ako Avengers, Star Wars či Avatar,” hovorí Struhar.

Ako reklamný režisér potreboval pri tvorbe nástroj, ktorý by mu umožnil čo najefektívnejšie nakrúcanie. A dnes tvrdí, že aj vďaka svetovým režisérom a ich náročným požiadavkám sa hranice posúvajú stále ďalej.

V posledných rokoch sa na svetových filmových pľacoch udiala obrovská zmena. "Sledovanie nakrúcania prebiehalo vždy tak, že sa všetci pozerali na pár obrazoviek, ktoré boli umiestnené na statívoch. Vďaka našej technológii však môžu na monitorovanie nakrúcania členovia štábu použiť svoje iPhony, iPady a Macy," predstavuje podstatu QTAKE.

Režiséri a členovia štábu si vďaka nej môžu sami vybrať, ktorú živú kameru sledujú a ktorý nakrútený záber si prehrajú. "Tá istá aplikácia im tiež umožňuje kolaboráciu na metadátach, ktoré sú podstatné pre postprodukciu, čím sa celý proces tvorby stáva oveľa efektívnejším. Je to revolučná zmena a vďaka nej sa naša technológia dostala napríklad medzi Favourite Picks na NAB Show 2019 Las Vegas," dodáva režisér.

Vlado Struhar svoj softvér predstaví na prvom veľtrhu Industry Day, ktorý usporadúva Asociácia slovenských kameramanov (ASK). Bude sa konať 23. mája v Ateliéroch STUDIA 727 v Bratislave, na programe sú workshopy, prednášky a prezentácie technologických noviniek na podporu kreatívnej tvorby filmárov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.