Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.02.2020, 16:15

Rada udelila televíziám desať tisícové pokuty. Za nesprávne označenie programov

Podľa Rady televízie porušujú ochranu maloletých divákov označením programov nesprávnym piktogramom a ich vysielaním v nevhodnom čase.

Rada udelila televíziám desať tisícové pokuty. Za nesprávne označenie programov
Zdroj: CSFD.cz

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom dnešnom zasadnutí sankcionovala televízie za možné porušenia zákona. Vysokú pokutu v súhrnnej sume 29-tisíc eur udelila televíziám Joj a Plus (vysielateľ MAC TV), televízie Markíza a Dajto sankcionovala 12-tisíc eurami.

Najvyššiu pokutu si odniesla stanica Plus patriaca do skupiny Joj. Sankciu 24-tisíc eur dostala za nesprávne označenie filmu Niečo na tej Mary je, ktorý označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov napriek tomu, že podľa Rady obsahoval vulgárne, obscénne a expresívne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť označený piktogramom „15 v krúžku“.

Televízia film odvysielala 29. júna minulého roka o cca 20:10. Programy označené ako nevhodné pre divákov do 15 rokov môžu televízie vysielať po 20:00, čo by bolo v tomto prípade splnené.

Za rovnaký film a rovnaké porušenie zákona už ale Rada vysielateľovi udelila pokutu. Televíziu Joj sankcionovala 7. mája minulého roka sumou 16-tisíc eur. Televízia tento film odvysielala v januári minulého roka a rovnako ho označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov. Odvysielala ho v poobedňajších hodinách čase o 14:50, pri označení "15" by ho mohla vysielať až po 20:00.

"Voči tomuto rozhodnutiu Rady podal vysielateľ žalobu na krajský súd v Bratislave, ústne pojednávania zatiaľ nebolo vytýčené," uviedla hovorkyňa Rady Ivana Čaučíková.

​Televízia Joj dostala pokutu 5 000 eur tiež za nesprávne označenie programu. Týka sa relácie Policajti v akcii, odvysielanej 2. augusta 2019 v doobedňajších hodinách, ktorú označila „12 v krúžku“. Podľa Rady mala byť pre vulgárne vyjadrovanie a slovnú agresivitu označená ako nevhodná pre divákov do 15 rokov.

Poslednú finančnú pokutu vo výške 12-tisíc eur udelila Rada vysielateľovi Markíza – Slovakia. Televízie Markíza a Dajto nesprávne označili film Nezastaviteľný. Markíza ho odvysielala 20. júna 2019 po 20:00 a stanica Dajto 14. júna tiež po 20:00. Na obidvoch obrazovkách bol označený ako nevhodný pre divákov do 15 rokov. Podľa Rady mal byť označený „18 v krúžku" a odvysielaný až po 22:00, pretože zobrazoval násilie a krutú smrť človeka bez pocitov ľútosti.

Rada tiež začala viacero správnych konaní, medzi nimi aj voči RTVS. Týkajú sa troch príspevkov o Istanbulskom dohovore odvysielaných na konci novembra minulého roka, nepsrávneho označenia programu Roma Spirit 2019 na Dvojke a neodohrania najmenej 35 percent slovenskej hudby v Rádiu Devín v októbri a novembri.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.