Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.06.2020, 09:10

Udeľovanie Oscarov a BAFTA sa kvôli koronavírusu odsunie o dva mesiace

Najprestížnejšie americké a britské filmové ocenenia sa budú odovzdávať v apríli.

Udeľovanie Oscarov a BAFTA sa kvôli koronavírusu odsunie o dva mesiace
Zdroj: TASR/AP

Odovzdávanie najprestížnejších filmových ocenení Oscar, plánované pôvodne na február 2021, sa kvôli dopadu pandémie Covidu-19 na filmový priemysel odsunie o dva mesiace. Oznámila to dnes americká filmová akadémia, ktorá ceny udeľuje.

Slávnostné odovzdávanie filmových cien plánované tiež na február 2021 o dva mesiace odložila aj Britská akadémia filmového a televízneho umenia (BAFTA).

Filmy, ktoré sa chceli zúčastniť súboja o Oscary, sa podľa pravidiel museli v kinách objaviť do 31. decembra tohto roku. Akadémia termín posunula na 28. februára, kedy sa mal konať aj 93. ročník slávnostnej ceremónie. Ten sa teraz v americkom Los Angeles odohrá 25. apríla 2021.

"Filmy nás už viac ako storočie upokojujú, inšpirujú a bavia počas tých najtemnejších chvíľ. Rozhodne tak robili tento rok. Dúfame, že tým, že predĺžime dobu, kedy sa filmy môžu kvalifikovať, a odsunieme dátum odovzdania cien, poskytneme filmárom flexibilitu potrebnú na dokončenie a uvedenie (snímok do kín)," citoval server Variety spoločné vyhlásenie prezidenta Akadémie filmového umenia a vied (AMPAS) Davida Rubina a riaditeľky Dawn Hudsonovej.

Akadémia kvôli mimoriadnej situácii spôsobenej koronavírusom už skôr oznámila, že o Oscary sa v nasledujúcom ročníku budú môcť uchádzať aj snímky, ktoré boli zverejnené výhradne na streamovacích službách. Štandardne mohli o prestížne ceny súťažiť iba tie filmy, ktoré boli najmenej sedem dní premietané v kine.

Zdroj: bafta.org

​Udeľovanie filmových cien britskej akadémie BAFTA, ktoré sa každoročne konajú vo februári, sú z rovnakého dôvodu ako Oscary presunuté na aprílový termín. Odohrajú sa 11. apríla, teda dva týždne pred udeľovaním cien americkej Akadémie.

"Zmena pôvodne oznámeného dátumu 14. februára berie do úvahy dopad globálnej pandémie," uviedli dnes usporiadatelia. Ďalšie detaily ohľadom ceremónie zverejní BAFTA v utorok, píše Variety.

​Odložené bolo tento rok aj slávnostné odovzdávanie televíznych cien BAFTA. Ocenenie sa pôvodne mala udeľovať už 17. mája, kvôli pandémii ale nakoniec usporiadatelia termín presunuli na 31. júl.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.