Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
20.11.2020, 09:40

Google bude platiť za obsah francúzskym novinám

Google podpísal dohody o autorských právach so šiestimi francúzskymi periodikami

Google bude platiť za obsah francúzskym novinám
Zdroj: Variety

Spoločnosť Google podpísala dohody o autorských právach so šiestimi francúzskymi novinami a časopismi vrátane celoštátnych denníkov Le Monde a Le Figaro.

Americký technologický gigant o tom informoval vo štvrtok  na svojom blogu.

Toto oznámenie nasleduje po mesiacoch vyjednávania medzi Google, francúzskymi vydavateľmi a spravodajskými agentúrami o tom, ako uplatňovať vylepšené pravidlá Európskej únie (EÚ) v oblasti autorských práv, ktoré vydavateľom umožňujú požadovať poplatok od on-line platforiem za zverejnenie úryvkov z ich správ.

Najväčší svetový vyhľadávač spočiatku bojoval proti myšlienke platiť vydavateľom za obsah. Tvrdil pritom, že ich webové stránky profitovali z vyššej návštevnosti, ktorú im priniesol Google.

Google rokuje s ďalšími médiami

Technologický gigant doplnil, že rokuje aj s ďalšími francúzskymi celoštátnymi a regionálnymi denníkmi a časopismi a chce do konca roka dosiahnuť rámcovú dohodu s miestnymi vydavateľmi periodík.

Dohody s francúzskymi novinami zahŕňajú nástroj Google na odmeňovanie vydavateľov, nazývaný Google News Showcase, ktorý už má dohody s poprednými tlačenými periodikami v susednom Nemecku.

Vyhlásenie Google prichádza tiež mesiac po tom, čo mu súd nariadil začať rokovania s francúzskymi vydavateľmi o platbách za použitie ich obsahu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.