Variety
StoryEditor

Google bude médiám platiť za obsah. V prvej fáze zaplatí miliardu dolárov

01.10.2020, 13:10
Autor:
ČTKČTK
Google sa dohodol zatiaľ s Nemeckom a Brazíliou.

Americká spoločnosť Google v najbližších troch rokoch zaplatí miliardu dolárov mediálnym spoločnostiam za to, že bude môcť využívať ich obsah.

Oznámil to dnes šéf materskej spoločnosti Alphabet Sundar Pichai. Je to prvýkrát, čo firma jasne povedala, kedy a koľko chce v prvej fáze dohody zaplatiť vydavateľom.

Google už v júni načrtol, že sa chystá na takýto krok.

Tvorcovia spravodajstva, na čele s európskymi mediálnymi skupinami, vedú s Googlom, teda s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom, ohľadom platieb za využívanie obsahu spor už niekoľko rokov.

Google spustí službu s názvom Google News Showcase najprv v Nemecku a v Brazílii. V Nemecku Alphabet uzavrel partnerstvo s 20 vydavateľskými spoločnosťami, napríklad so spravodajským serverom Der Spiegel a s časopismi Stern a Die Zeit.

V Brazílii spolupracuje napríklad s denníkom Folha de S. Paulo, s televíziou Band a so spravodajským serverom Infobae.

Neskôr Google tento svoj produkt uvedie tiež v Belgicku, Indii, Holandsku a v ďalších krajinách, uviedol šéf Alphabet. V Argentíne, Austrálii, Británii, Brazílii, Kanade a v Nemecku pristúpili k partnerstvu okolo dve stovky vydavateľských firiem.

"Tento finančný záväzok, doteraz náš najväčší, zaplatí vydavateľom tvorbu a výber vysoko kvalitného obsahu," napísal na blogu Pichai. Nový produkt sa podľa neho od tých predchádzajúcich líši v tom, že správy budú vyberať aj prezentovať zmluvní partneri.

Produkt vychádza z licenčných zmlúv, ktoré Google v júni uzavrel s niektorými mediálnymi skupinami v Austrálii, Brazílii a v Nemecku a na ktoré zatiaľ vlažne reagovalo európske vydavateľské združenie European Publishers Council.

Google ďalej rokuje s francúzskymi vydavateľmi, ktorí patria medzi jeho najhlasnejších kritikov. Austrália sa tiež snaží Google a ďalšiu americkú internetovú firmu Facebook prinútiť k tomu, aby sa podelili o tržby z reklamy.

Spoločnosť Google sa už roky snaží odrážať požiadavky vydavateľov spravodajstva po celom svete, aby za použitie ich obsahu platila. Medzi jej najväčších kritikov patria mediálne spoločnosti z Európy.

01 - Modified: 2023-05-10 07:21:40 - Feat.: - Title: Je AI naozaj revolúciou vo vyhľadávaní? Aké riziká so sebou prináša a čo sa bude musieť stať s legislatívou? (anketa Stratégií) 02 - Modified: 2023-05-10 07:20:52 - Feat.: - Title: Začína sa nová éra vyhľadávania na internete. Stratí SEO svoj význam? 03 - Modified: 2022-08-25 11:22:40 - Feat.: - Title: Jigsaw, dcérska spoločnosti Googlu, bojuje proti dezinformáciám o ukrajinských utečenoch 04 - Modified: 2022-02-11 10:03:11 - Feat.: - Title: Európska rada vydavateľov podala sťažnosť na praktiky Googlu v digitálnej reklame 05 - Modified: 2022-01-07 07:40:06 - Feat.: - Title: Google dostal miliardové pokuty, firmu pokutovali Taliansko, Francúzsko aj Rusko
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. jún 2023 13:04