Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.03.2021, 14:10

Slovania majú tesne pred premiérou. Pozrite sa, kto stvárni hlavné postavy

Na obrazovkách televízie Joj štartuje v stredu 10. marca výpravný historický seriál Slovania.

Slovania majú tesne pred premiérou. Pozrite sa, kto stvárni hlavné postavy
Zdroj: TV JOJ

Napínavý dobrodružný historický príbeh sa odohráva v Karpatskej kotline v 7. storočí nášho letopočtu, v čase pred spojením slovanských kmeňov. Dve hlavné dejové línie rozprávajú príbehy nenávisti a bojovnosti, ale aj sily lásky a odvahy. Odohrávajú sa v susediacich hradiskách Veľký stôl a Furnau, ktoré majú dobré susedské vzťahy. Až príchod plieniacich kočovných kmeňov Avarov ich postaví do konfliktu a pre všetkých znamená začiatok boja o prežitie.

Dvanásťdielny seriál Slovania je fiktívnou rekonštrukciou tohto historického obdobia, na ktorej medzinárodní tvorcovia spolupracovali so špecialistami na raný stredovek. Dej je pretkaný fantazijnými a nadprirodzenými prvkami, motívmi slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti, ktoré sú zachytené v poverách, piesňach, povestiach a rozprávkach. 

Hlavnou ženskou hrdinkou je dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina), ktorá sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať.

Súčasne s dejovou linkou Vlada a Drahy sa odohráva príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz preto vyhľadá pomoc žreca - kňaza, ktorý zastával najvyššiu kňazskú funkciu v staroslovanskej spoločnosti, hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru.

V ďalších úlohách sa predstavia Jana Kvantiková, Zuzana Fialová, Andy Hryc, Anna Adamovich, Aleksey Tritenko, Oleksandr Mavrits, Makar Tihomirov, Marek Vašut, Michal Režný, Jana Labajová,  a Richard Autner. 

Dvanásťdielny seriál je najnákladnejším projektom televízie Joj. Nakrúcal sa v roku 2019 na severozápade Ukrajiny v Žytomyrskej oblasti neďaleko hlavného mesta Kyjev, kde boli postavené dve historické slovanské drevené dediny.

Slovania sú druhým spoločným projektom režiséra Petra Bebjaka, kameramana Martina Žiarana a producentov Wandy Adamík Hrycovej a Andreja Jermaka po mimoriadne úspešnom filme Čiara. Okrem Petra Bebjaka mali v rukách režisérsku taktovku aj Michal Blaško (Za sklom, Rex), Serhii Sanin a Oleg Stahursky. Spočiatku boli Slovania prirovnávaní k úspešnému seriálu Hry o tróny, tvorcovia s tým však nesúhlasia. Upozorňujú, že príbeh, rozpočet aj nákladnosť týchto veľkých produkcií je so Slovanmi neporovnateľná.

Výpravný príbeh Slovanov bude mať premiéru na obrazovkách televízie JOJ v stredu 10. marca.

Titulnú pieseň k seriálu zložila a naspievala Jana Kirschner v spolupráci so spevákom rusínskych ľudových piesní Štefanom Štecom. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.