19.06.2017, 10:30

Voľba šéfa RTVS: Asociácia nezávislých producentov poslala poslancom otvorený list

Vyzývajú v ňom, aby sa kritériom pri voľbe generálneho riaditeľa nestali politické záujmy.

Voľba šéfa RTVS: Asociácia nezávislých producentov poslala poslancom otvorený list
Zdroj: archív

Pred druhým kolom voľby generálneho riaditeľa RTVS zverejnila Asociácia nezávislých producentov na portáli omediach.com otvorený list poslancom Národnej rady. Apelujú v ňom na zákonodarných zástupcov, aby voľba nového šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu nebola výhradne predmetom politického obchodu a neodrážala záujmy politickej strany, ktorú reprezentujú.

Vážené poslankyne, vážení poslanci,

obraciame sa na vás v súvislosti s voľbou generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Sme presvedčení, že práve v dnešnej dobe, keď je demokratická Európa ohrozená dezinformačnými vojnami a návratom totalitných ideológií, sú nezávislé verejnoprávne médiá kľúčovým spoločenským ukazovateľom. Voľba riaditeľa RTVS je preto rovnako dôležitá ako voľba generálneho prokurátora alebo ústavného sudcu.

Zákon hovorí, že RTVS je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia. Jej programy majú odrážať rozmanitosť názorov, politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov utvárať podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných s cieľom posilniť vzájomné porozumenie, toleranciu a podporovať súdržnosť rozmanitej spoločnosti. Na naše prekvapenie ani jedna zo základných úloh a poslaní tejto inštitúcie nie je kritériom na výber generálneho riaditeľa.

Ako filmoví a televízni producenti si vás dovoľujeme upozorniť, že RTVS dokázala v posledných rokoch získať stratenú dôveru nielen u televíznych divákov, ale i u filmových tvorcov. Pôvodná filmová a televízna tvorba zaznamenala zásadnú zmenu podmienok k lepšiemu. Výsledkom je množstvo úspešných koprodukcií, zahraničných ocenení, ale i napríklad obnovenie pôvodnej animovanej detskej tvorby. Zaráža nás, že hlavnou témou politických diskusií je vymedzenie sa voči aktuálnemu manažmentu, namiesto toho, aby sa jasne pomenovalo, že vedenie RTVS v novom funkčnom období musí na pozitívny trend bezpodmienečne nadviazať.

Voľba priamo v pléne parlamentu zo svojej podstaty vnáša do procesu politický rozmer. Ale to, že sa stala výhradne predmetom politického obchodu, považujeme za neprijateľné. Žiadame vás, aby ste prestali politicky kupčiť s verejnou inštitúciou, ktorú financujeme my všetci. Chovajte sa k nej zodpovedne a ako zástupcovia nás všetkých. Nezaujíma nás, ktorý politik má rád ktorého kandidáta, či ktorý kandidát mu prekáža. Vaša voľba nie je vaším osobným rozhodnutím a nemá byť ani voľbou z pohľadu záujmov politickej strany, ktorú reprezentujete.

Vážené poslankyne, vážení poslanci, úlohou RTVS je kultivovať verejnú debatu, podporovať slušnosť, toleranciu a predovšetkým zodpovednosť a profesionalitu. Proces voľby generálneho riaditeľa samotný, žiaľ, neprebieha ani kultivovane, ani zodpovedne. Žiadame vás, aby ste posledné hodiny pred definitívnym rozhodnutím dokázali, že zastupovanie záujmov verejnosti beriete vážne.

Druhé kolo voľby šéfa RTVS sa uskutoční na pôde Národnej rady už zajtra, v utorok 20. júna. Poslanci si budú v tajnej voľbe vyberať medzi riaditeľom TASR Jaroslavom Rezníkom a súčasným riaditeľom RTVS Václavom Mikom. V prvom kole získal Rezník 73 hlasov, Mika 53. Z ďalších kandidátov dali poslanci 5 hlasov Michalovi Ruttkayovi a 1 hlas získala Zuzana Ťapáková.

Asociácia nezávislých producentov (ANP) vznikla 29. júna 2010 ako platforma pre ochranu záujmov nezávislých producentov a výrobcov audiovizuálnych diel. Jej členovia mali záujem vytvoriť otvorenú komunikačnú platformu, ktorá poskytne priestor na diskusiu o dôležitých otázkach v audiovizuálnom priemysle. Impulz pre vznik ANP vzišiel z iniciatívy Za transparentný a spravodlivý Audiovizuálny fond. Kolégium ANP tvoria prezidentka Zuzana Mistríková, Mário Homolka, Tomáš Kaminský, Peter Kerekes, Michal Kollár a Mátyás Prikler.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.