StoryEditor

Reklama na lieky z pohľadu práva

11.10.2022, 13:15
  • Všeobecné podmienky regulácie reklamy liekov stanovuje zákon o reklame.
  • V ňom sú implementované ustanovenia smernice o klamlivej a porovnávacej reklame a smernice, ktorou sa ustanovuje zákonník spoločenstva o humánnych liekoch.
  • Dozor nad reklamou liekov podľa zákona o reklame vykonáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
  • Charakter reklamy môže mať dve podoby, záleží od toho či je určená laickej verejnosti alebo zdravotníckym profesionálom.

Reklama liekov vo všeobecnosti, bez ohľadu na to, či ide ocieľovú skupinu z odborníkov alebo laikov, musí byť v každej časti v súlade s „SmPC“, čo v zmysle zákona znamená súhrn charakteristických vlastností lieku, alebo jednoduchšie aj dokument opisujúci vlastnosti a úradne schválené podmienky používania lieku.

Súhrn charakteristických vlastností lieku tvorí základ informácií pre zdravotníckych pracovníkov o tom, ako liek bezpečne a účinne používať. Ďalej musí reklama liekov podporovať racionálne používanie lieku objektívnym informovaním o vlastnostiach lieku bez zveličovania vlastností lieku a zároveň nesmie byť klamlivá.

image

Davit_Trutz_NITSCHNEIDER & PARTNERS

Pod klamlivou reklamou liekov rozumieme takú reklamu, ktorá uvádza alebo môže uviesť do omylu adresátov reklamy, pričom za adresáta sa považuje konkrétna cieľová skupina spotrebiteľov, v dôsledku čoho môže ovplyvniť ich ekonomické správanie alebo poškodiť iného súťažiteľa alebo spotrebiteľov.

Reklama liekov nesmie byť ani skrytá – takou sa rozumie platená reklama, ktorá je spracovaná do podoby novinárskej správy, rozhovoru alebo reportáže. Odhliadnuc od týchto špecifických pravidiel netreba zabúdať ani na to, že reklama liekov musí byť v súlade aj s pravidlami hospodárskej súťaže a dobrými mravmi, a súčasne nesmie vykazovať znaky nekalej obchodnej praktiky.

Reklama zameraná na laikov

Smerom k laickej verejnosti možno propagovať iba registrované lieky, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a taktiež nie sú

image

Dajana Csongradyova

 preplácané z verejného zdravotného poistenia. Vyslovene zakázaná je reklama liekov, ktoré nie sú na Slovensku registrované, obsahujú omamné látky, psychotro...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = news/archiv-clankov, menuAlias = archiv-clankov, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 05:56