Ku scenárostom sa pridali ku štrajkovaniu aj herci.REUTERS
StoryEditor

Toto sa továrni na sny nesnívalo ani v najhoršom sne. Mega štrajk ochromil Hollywood

14.07.2023, 10:21
Autor:
ČTKČTK

Ku štrajku scenáristov sa aktuálne pridali aj herci. Okrem iného sa obávajú aj toho, že ich profesie ohrozujú nástroje umelej inteligencie a že z ich odmien si ukrajujú aj streamovacie platformy.

Vedenie odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) odštartovalo štrajk po tom, ako sa vyjednávači odborov nedohodli so štúdiou na novej kolektívnej zmluve. Informujú o tom americké médiá, podľa ktorých krok prakticky znamená ochromenie hollywoodskeho zábavného priemyslu. Herci sa totiž pridávajú k scenáristom, ktorí štrajkujú pre spory o platy a pracovné podmienky už vyše dvoch mesiacov. Odbory scenáristov WGA protest hercov podporili.

image

Demonštranti sa zhromažďujú pred budovou spoločnosti Paramount Pictures v Los Angeles.

TASR
Naposledy Hollywood takýto dvojitý štrajk zažil v roku 1960. "Asi 160.000 televíznych a filmových hercov začína o polnoci štrajkovať... a spúšťa prvú uzávierku naprieč priemyslom v Hollywoode po 63 rokoch," zhrnul vývoj denník The New York Times. Filmoví aj seriáloví herci zase štrajkujú prvýkrát od roku 1980.

Riaditeľ SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland na tlačovej konferencii oznámil, že vedenie odborového zväzu odhlasovalo začatie protestu niekoľko hodín po tom, ako doterajší kontrakt hercov vypršal a rokovania so zástupcami filmových štúdií zlyhali. Rozhodnutie podľa neho bolo jednomyseľné.

"Štrajk je nástrojom poslednej inštancie," povedal Crabtree-Ireland. "Požadujeme úctu! Bez nás nemôžete existovať!" odkázala zase producentom hlavná vyjednávačka hercov Fran Drescherová.

image

Hollywood sa otriasa v základoch. 

REUTERS
Spravodajská stanica BBC uviedla, že herci Cillian Murphy a Emily Bluntová opustili v reakcii na začatie štrajku londýnsku premiéru filmu Oppenheimer.

Vyjednávači predtým odporučili členom odborov začať štrajk, a pripojiť sa tak k scenáristom, ktorí o vyššie odmeny, lepšie podmienky poistenia alebo záruky týkajúce sa umelej inteligencie usilujú od mája. Rovnako sa aj herci obávajú, že ich profesiu ohrozujú stále sa vyvíjajúce nástroje umelej inteligencie a že z ich odmien ukrajujú streamovacie platformy.

"Po viac ako štyroch týždňoch vyjednávania zväz výrobcov AMPTP, ktorý združuje najväčšie štúdiá a platformy, vrátane Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warner Bros Discovery a NBCUniversial nie je ochotný ponúknuť férovú dohodu na kľúčových témach, ktoré sú pre vás dôležité," oznámila Drescherová členom SAG-AFTRA.

image

Na snímke budova Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) v Los Angeles.

TASR
Štrajk scenáristov prinútil producentov vysielať populárnu talk-show zo záznamov a pre celú sezónu narušil televízne produkcie i nakrúcanie veľkorozpočtových filmov. To, že sa k nim pridávajú herci, znamená dočasný koniec prebiehajúcich produkcií v hollywoodskych štúdiách a dostáva mediálne spoločnosti pod väčší tlak, píše agentúra Reuters.

Odborový zväz WGA podporil protest hercov, za "zmluvu, ktorú si zaslúžia". "Keď naposledy naše odbory štrajkovali v rovnakom čase, tak herci a scenáristi získali zásadné dojednania v zmluvách, z ktorých máme prospech dodnes - tantiémy či dôchodkové a zdravotnícke fondy," uviedli odbory WGA.

image

Štrajk ochornil Hollywood. 

REUTERS
Periodikum Variety v stredu informovalo, že krízového konferenčného rokovania sa zúčastnilo niekoľko najvyššie postavených ľudí v brandži - šéfka televíznej sekcie Disney Dana Waldenová a filmovej sekcie Alan Bergman, šéf Warner Bros Discovery David Zaslav a výkonný spoluriaditeľ Netflixu Ted Sarandos.

Keďže nejde o prvý takýto štrakt hercov a scenárostov v Hollywoode, tak vám v ďalšom príspevku prinesieme sumár ich štrajkov a zaujímavé informácie z nich.

menuLevel = 2, menuRoute = news/archiv-clankov, menuAlias = archiv-clankov, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
14. júl 2023 11:54