AI a slovenské firmy. Kde umelú inteligenciu najviac využívame?
StoryEditor

Na Slovensku využíva AI zatiaľ len 5 percent firiem. Sme pod priemerom EU, no najlepší z V4

16.09.2023, 11:25
Autor:
redred

Umelá inteligencia je medzi slovenskými firmami čím ďalej, tým viac populárnejšia. Najmä v prípade technickej správy budov.

Aktuálne dáta aj odborníci potvrdzujú fakt, že dopyt po týchto technológiách na Slovensku rastie. Záujem je hlavne o automatizáciu, technickú správu budov, akou je údržba a dohľad spojený s bezpečnosťou. Samozrejmosťou sa stávajú vychytávky ako digitálna recepcia, inteligentné kamery, autonómne upratovacie roboty či systémy k monitorovaniu údržby a bezpečnosti.

Slovenské firmy sa AI neboja, ukazujú prieskumy

Podľa prieskumu Eurostat firmy na Slovensku využívajú systémy umelej inteligencie najviac zo všetkých štátov V4 a dokonca si viac než polovica z nich myslí, že AI technológie pre nich majú viacero prínosov než negatív. Prieskum ukazuje, že umelá inteligencia sa najviac využíva v priemysle, doprave, logistike, zdravotníctve, finančníctvea v obchodoch.

AI systémy v EU už implementovalo v priemere 8 percent firiem, no na Slovensku zatiaľ len okolo 5 percent. Country manažér spoločnosti M2C Slovakia Peter Kozáček vidí štatistiky optimisticky a tvrdí, že umelú inteligenciu u nás začína využívať viacero firiem:

„Dopyt po inteligentných technológiách v rámci integrovaného facility manažmentu rastie, hlavne kvôli zefektívňovaniu prevádzky budov, no najmä s ohľadom na úspory. Najväčší záujem je o video analytiku, ktorá slúži ako nadstavba pre klasický bezpečnostný kamerový systém. Zásadnou výhodou je schopnosť trasovania skupín a jednotlivcov na úrovni celého predajného priestoru," vraví Peter Kozáček, country manažér M2C Slovakia.

Budúcnosťprichádza: elektronická recepčná či digitálna údržbabudov

Umelá inteligencia to nie sú len roboti, akých poznáme zo sci-fi filmov. Ide hlavne o dohľadové či porovnávacie systémy v rôznych oblastiach – analyzujú a vyhodnocujú dáta, odhaľujú chyby, vystavujú faktúry. Vedia identifikovať podozrivých zákazníkov, rizikové situácie, ale aj chybné výrobky.

image

AI a slovenské firmy. Ako sme na tom?

„V našom portfóliu máme napríklad kamery, ktoré sa okrem monitoringu a zberu rôznych dát dokážu zbaviť následkov nepriaznivého počasia, dažďa či snehu, aby zabezpečili vždy čistý obraz,“ vysvetľuje Patrik Zúrik, obchodný riaditeľ M2C Slovakia, ktoré ponúka inovatívne riešenia a nové technológie v správe nehnuteľností.

Práve pr ispráve budov môže umelá inteligencia výrazne pomôcť. „Merať a sledovať je možné takmer všetko, od vnútorného prostredia cez intenzitu osvetlenia až po kontrolu plnosti odpadkového koša,“ dodáva obchodný riaditeľ Patrik Zúrik. Veľkým trendom je prediktívna údržba budov.

Vďaka nej je možné monitorovať zariadenia a predvídať poruchu, ktorú je možné odstrániť ešte predtým, než k nej dôjde. Tým sa znižujú náklady na údržbu a opravy a je zaistená plynulá prevádzka. Softvér na riadenie toku energií vie zas usporiť náklady na klimatizácii, vykurovaní či osvetlení.

Obavy o zamestnanosť? Podľa odborníkov zbytočné

Najväčšie obavy po nástupe AI prichádzajú v slovenských firmách zo straty pracovných miest. Prepúšťania sa bojí približne polovica zamestnancov. Odborníci sa však zhodujú, že naopak umelá inteligencia pomôže s transformáciou pracovných miest, keďže svojou rýchlosťou a detailnosťou odhalí viacero pre človeka niekedy aj neviditeľných chýb. Tým sa zníži chybovosť a v neposlednom rade aj ušetrí čas, peniaze a zdravie pracovníkov.

Eliminuje sa manuálna práca a zamestnanci, ktorí diely kontrolovali predtým budú rekvalifikovaní na iný typ práce. „Umelá inteligencia môže byť využitá v budovách nielen k optimalizácii rôznych procesov, ale aj k prilákaniu mladšej generácie do odvetvia technickej správy budov. Mladí ľudia obvykle hľadajú pracovné pozície, ktoré ponúkajú prácu s modernými technológiami a využitie AI môže byť atraktívnym lákadlom pre tých, ktorí chcú pracovať v oblasti správy budov,“ uzatvára Peter Kozáček, country manažér M2C Slovakia.

menuLevel = 2, menuRoute = news/archiv-clankov, menuAlias = archiv-clankov, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
17. september 2023 23:12