StoryEditor

Kreatívci neexistujú

01.10.2013, 08:57
Autor:
HNHN

V reklame ľudí delíme na kreatívcov, na accountov, stratégov atď. Kreatívci majú byť kreatívni, accounti majú byť zodpovední, stratégovia majú mať vedomosti a insighty,  tak ako sekretárka ma vedieť pekne telefonovať... každý má robiť to svoje (a radšej sa veľmi nestarať do iných). Veď aj tak accounti predsa nie sú kreatívni a kreatívci nemôžu byť zodpovední.

Sú naozaj len niektorí ľudia kreatívni?

Spomeňte si, keď ste boli malí a boli ste v škôlke. Keď ste s kamarátmi kreslili alebo sa hrali hry, tiež ste boli rozdelení na kreatívcov a manažérov? Farbičky dostali len kreatívne deti, manažérske deti dostali detské telefóny a strategické deti dostali hračkársky flipchart? Iba niektoré deti vedeli kresliť a spievať, ostatné len pozerali? Nie, odmalička sú všetci ľudia kreatívni. Kreativita je ľudská schopnosť, podobne ako schopnosť rozmýšlať.

 

Prečo sme zabudli, že sme kreatívni?

Podľa mňa zmena nastáva na základnej škole. V škôlke našu prácu nikto nehodnotí. Na základke ale už za svoje výtvory dostávame známky. Ale málokedy aj konštruktívny feedback od učiteľov. Preto sa už v prvom ročníku dozvieme, že iné deti kreslia krajšie ako my a my by sme sa mali vlastne venovať radšej učeniu násobilky alebo prvouke. Svoju prirodzenú kreativitu tak prestávame rozvíjať a po čase máme pocit, že ju už ani nemáme. Veľmi pekne o tom napísal aj Antoine de Saint-Exupéry v Malom Princovi - dospelí proste neocenia slona v hadovi, za to ale ocenia, keď viete pekne rátať. Tak sa prestaneme snažiť kresliť vôbec.

 

Uvedomte si svoju kreativitu

Skvelé je, že síce nemusíme vedieť kresliť alebo písať slohy. Prirodzená kreativita v nás ale ostáva. Pozrite sa, ako ste dnes oblečení. Spomente, s čím ste naposledy experimentovali v kuchyni. Čo ste si kúpili do bytu. Alebo ako ste si vymysleli letnú dovolenku. To všetko je dôkazom, že ste kreatívni. Hľadanie riešení v bežnom živote vyžaduje kreativitu. Tým, ako rozmýšlate, ukazujete, že ste kreatívni. A že kreativita nie je výsadou kreatívcov.

 

Aby som na toto všetko nezabudol, mám na pozadí monitoru tento obrázok. Pripomína mi, že aj keď nevieme všetci krásne kresliť, raz sme boli malé deti s farbičkami. A že sa nemáme báť ceruzku vziať do ruky ani teraz.

 

menuLevel = 2, menuRoute = news/blogy, menuAlias = blogy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. január 2023 15:13