Prvé vysielanie sa v Londýne uskutočnilo ešte o dvadsať rokov skôr. Malou perličkou je to, že už v roku 1936 odporučil televízny výbor BBC, aby náklady spojené s vysielaním boli pokryté z koncesionárskych poplatkov. Dnes má BBC okolo 25 miliónov koncesionárov a vo všeobecnosti je uznávaná ako verejnoprávna televízia s objektívnym a kvalitným spravodajstvom.
Napriek tomu, že slovenská televízia oslavuje 60. výročie, ako slovenská inštitúcia funguje len 25 rokov. Relatívne krátky čas v histórii, no možno relatívne dlhý čas na to, aby sa z televízie vyprofilovala renomovaná značka. To sa našej oslávenkyni, minimálne čo sa týka prepojenia s vládnou garnitúrou, úplne nedarilo.
A ako je na tom teraz? Na jednej strane sa hovorí, že televízii šéfuje zručný manažér Mika, ktorý ju dostal do ekonomickej rovnováhy. Poriadok urobil aj v programovej štruktúre a sledovanosť spravodajstva odrazil od dna. Mnohí tvrdia, že Mika do Mlynskej doliny vrátil život. Z posledných riaditeľov urobil toho pre televíziu za štyri roky dosť, pre niektorých ešte vždy málo. Mikovi sa končí budúci rok volebné obdobie.
Na jeho stoličku si brúsia zuby viacerí mediálni kandidáti s jasnou predstavou, ako spasia RTVS. O tom, že verejnoprávna televízia potrebuje nového šéfa, nepriamo a pravidelne presviedčajú najviac národniari. Je jasné, že nastal čas. Na osobné, politické a záujmové preferencie. Budúci rok ukáže, ako z toho RTVS vykľučkuje.