Extrémizmus, nedostatok tolerancie či dokonca nárast rasovej neznášanlivosti sú čoraz živšími témami, ktoré rozdeľujú spoločnosť. Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, je potrebné si pripomínať, k čomu táto nenávisť viedla a jej šírenie potlačiť.
Extrémizmus, nedostatok tolerancie či dokonca nárast rasovej neznášanlivosti sú čoraz živšími témami, ktoré rozdeľujú spoločnosť. Tak, ako politici, aj médiá majú povinnosť k šíreniu takýchto prejavov a nálad, ktoré viedli k najtragickejším udalostiam nedávnej histórie, neprispievať a svojou činnosťou proti nim bojovať.
Televízia Joj v tomto smere podniká niekoľko aktivít a som rád, že odozva prichádza zo strany divákov aj verejných predstaviteľov. Minister školstva, vedy, výskumu a športu, Peter Plavčan, koncom marca ocenil TV JOJ za podporu tvorby a aktivity zamerané na boj proti extrémizmu.
Ocenenie udelené za audiovizuálnu tvorbu, ktorá v súčasnom turbulentnom období nepodporuje extrémizmus a pomáha k šíreniu objektívnych informácií, je spojené najmä so spravodajskou činnosťou televízie Joj. Vo svete dezinformácií, populistických vyjadrení či „faktov“ založených na konšpiráciách je kvalitné spravodajstvo majákom a som šťastný, že svoju kvalitu potvrdzuje aj to naše.
Radikalizácia a politika postavená na nenávisti je pritom horúcou témou v období, kedy si pripomíname prvý aj posledný židovský transport zo Slovenska. Pri tejto príležitosti sme v najsledovanejšej relácii na Slovensku, Novinách TV JOJ, priniesli reportáže preživších holokaustu, ktorí zverstvá nacizmu zažili na vlastnej koži. Divákom pripomenuli mrazivé udalosti z obdobia Tretej ríše, ktoré viedli k masovému vyvražďovaniu aj slovenského obyvateľstva.
Veľké úsilie v tejto téme vynakladá naša redaktorka Veronika Homolová Tóthová, ktorá za svoju prácu nesie už niekoľko ocenení. Získala ich za knihu Mengeleho dievča o neuveriteľnom príbehu Violy Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory aj Mengeleho pokusy, či za dokument Atentát na Gabčíka: Príbeh Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša.
Vo vysielaní PLUSky okrem iného už niekoľko rokov prinášame viaceré dokumenty spojené s 2. svetovou vojnou, nacistickými predstaviteľmi a vyhladzovaním obyvateľstva, ktoré nespĺňalo kritéria „čistej rasy“.
Objektívne spravodajstvo, overovanie faktov či odhaľovanie dezinformácií majú v boji proti extrémizmu dôležitú úlohu. Veríme, že aj činnosť televízie Joj prispeje k rozlišovaniu medzi nespokojnosťou so spoločenskou či politickou situáciou na Slovensku a prejavmi, ktoré mali za následok smrť miliónov nevinných životov.