„30. septembra nepôjde ani o demokraciu, ani o návrat mafie,“ znie titulok príspevku bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý zverejnil na webe standard.sk. Za ostatné dva týždne sa stal najčítanejším v prípade každej strany, ktorej názov sa v ňom vyskytuje.
Vidieť v ňom zaujímavý trend, ktorý v Smere začal zrejme Ľuboš Blaha. V bodoch zhrnuté hlavné informácie a potom žiadne slovo navyše, dokonca ani tie ostré. Ešte aj citoslovce „Čerta jeho!“ tam, prirodzene, zapadá. Podobne, ako tam zapadá vlastná interpretácia faktov, z ktorej sa v strane Smer-SD tiež stal už akýsi trend.
Najmedializovanejšie strany
Strana Smer-SD výrazne stúpla a v počte zmienok sa dotiahla na dlhodobého lídra tabuliek stranu Hlas. Obe si z celkového počtu 15 vyhodnocovaných strán zobrali 12,6 percent zmienok. Za nimi nasledovalo OĽaNO (10,8 percent), Progresívne Slovensko (9,6 percent) a SaS (8,6 percent). Stúpajúci trend sa prerušil pri SNS, ktorá si oproti 8,9 percentami z minulého týždňa teraz odnáša len 6,9 percent všetkých zmienok.
Ktoré médiá kritizujú najviac a ktoré najmenej?
O Smere najviac v negatívnom, o SaS najviac pozitívne. Tak vyzeralo vnímanie politických strán a hnutí v článkoch, ktoré sme naprieč všetkými médiami sledovali za ostatných 14 dní. Najviac negatívneho sentimentu mali články o Smere (41 percent) a najmenej o SaS (17 percent). Rovnaká dvojica otvára a uzatvára aj tabuľku s pozitívnym sentimentom, len si vymenila poradie. SaS viedla s 57 percentami a Smer bol spomedzi šiestich vyhodnocovaných strán posledný s 36 percentami.
Kto sa venuje politike najviac?
Zatiaľ čo minulý týždeň zobral denníku sme.sk tradičné prvenstvo v počte článkov o strane Smer neznámy portál plenum.sk, tentoraz ho predbehla agentúra tasr.sk. Iné prekvapivé posuny či témy sa nediali a o politických stranách a hnutiach najviac písali médiá ako sme.sk, dennikn.sk, hlavnydennik.sk, hlavnespravy.sk, pravda.sk, extraplus.sk, topky.sk, standard.sk, ereport.sk či cas.sk.
Ktoré strany sú najúspešnejšie na sociálnych sieťach?
Na sociálnych sieťach sa v počte zmienok aj naďalej najviac darí Hlasu (30,4 percent), ktorý dosiahol takmer dvojnásobok toho, čo druhý Smer (15,9 percent). Sledujeme tu len šesť najväčších politických strán, preto vyzerá podiel inak ako v prípade najmedializovanejších strán. Tretie bolo OĽaNO (18,1 percent), štvrté Progresívne Slovensko (17,6 percent), piata SaS (12,2 percent) a posledné Sme rodina (6 percent).