Jan Žák, CEO Dr. Max
StoryEditor

Po piatich rokoch končí šéf lekární Dr. Max

15.02.2023, 10:02
Autor:
redred

Jan Žák odchádza do Česka a bude tam viesť lídra na trhu.

 Doterajší CEO slovenskej jednotky bude viesť lídra v lekárenskej starostlivosti v susednom Česku.  Meno jeho nástupcu bude oznámené v nasledujúcich týždňoch.

Jan Žák odchádza z pozície výkonného riaditeľa najväčšej lekárenskej siete na Slovensku k 28. februáru 2023. Rozhodnutie prichádza po tom, ako prijal ponuku viesť vo funkcii CEO od 1. marca 2023 spoločnosť Česká lekárenská holding, prevádzkovateľa siete lekární Dr.Max Česko.

Jan Žák opúšťa vedenie lekárenskej siete na Slovensku po piatich rokoch, počas ktorých sa zaslúžil o rozvoj spoločnosti i upevnenie značky Dr.Max v pozícii trhovej jednotky, ako medzi kamennými lekárňami, tak medzi online lekárňami.

Dr.Max pod vedením Jana Žáka dosiahol značný rozvoj. S viac ako 2 400 zamestnancami dnes patrí medzi najväčších zamestnávateľov vo svojom segmente. Spoločnosť kladie veľký dôraz na odborný rast zamestnancov, férové ceny, prepracovaný vernostný program, kvalitu výrobkov privátnej značky, dynamicky sa rozvíjajúci e-shop a odvahu k inováciám. Okrem rozvoja v týchto oblastiach ide za päťročným pôsobením Jana Žáka v Dr.Max Slovensko, tiež akvizícia a rozvoj distribučnej spoločnosti ViaPharma SK, ktorá od minulého roka patrí do portfólia spoločnosti.

Dr.Max Česko má v rámci lekárenskej skupiny Dr.Max Group významné postavenie. Postaviť sa do čela lekárenskej jednotky v Čechách je pre mňa veľká manažérska výzva, ktorú si veľmi vážim a beriem ju s plným rešpektom. Rád by som ale zdôraznil, že zmena, by nebola možná, bez pomoci mojich súčasných kolegov. Lekárne Dr.Max na Slovensku sú totiž dôkazom zdravej, prosperujúcej a dobre nastavenej spoločnosti, za ktorou vidím kvalitnú a profesionálne odvádzanú prácu. Za päť rokov sme prešli mnohými zásadnými zmenami, vrátane náročného obdobia pandémie. Výsledkom spoločného úsilia je, že sa nám darilo pozíciu lekárenskej jednotky posilňovať aj v nepriaznivých časoch. Pevne verím, že značka Dr.Max bude aj naďalej, vzorom a inšpiráciou, ako pre slovenský lekárenský segment, tak aj pre ostatné entity zo skupiny Dr.Max Group,“ hovorí Jan Žák.

Päťročná cesta s Dr.Max Slovensko

Počas pôsobenia Jan Žáka sa lekárne Dr.Max stali pre pacientov a zákazníkov ešte dostupnejšie. Dnes ich ľudia nájdu na 354 miestach po celom Slovensku. Ako  CEO stál aj za jednou z najväčších akvizícií v 16-ročnej histórii spoločnosti. Dr.Max koncom minulého roka uzavrel obchodnú dohodu o kúpe 47 lekární Apotheke Slovakia. Celá transakcia ešte podlieha súhlasu Protimonopolného úradu SR. Komplexné uzatvorenie obchodu a prevzatie siete lekární Apotheke pod značku Dr.Max sa predpokladá v priebehu tohto roka.  

Medzi kľúčové inovácie v segmente, ktoré boli počas pôsobenia Jana Žáka na Slovensku realizované, možno považovať predstavenie a rozvoj preventívnych vyšetrení v prostredí lekární, kde pomocou moderných diagnostických prístrojov dokáže odborný personál poskytnúť z kapilárnej krvi verejnosti služby, ako napríklad zistenie potreby užitia antibiotík, určenie rizika cukrovky, stanovenie hladiny protilátok COVID-19 a ďalšie.

Žák videl budúcnosť segmentu nielen v liekoch, ale najmä v poskytovaných službách. Potvrdením tejto vízie bola okrem rozšírených preventívnych služieb lekární aj digitalizácia procesov a aplikácia technologických noviniek do dennej prevádzky.

Okrem pilotného projektu výdajných automatov s lekárenským sortimentom to bola predovšetkým zásadná a úspešná inovácia pri využívaní plnoautomatického robota v zázemí lekárne. Primárnou úlohou robotov v lekárni je uľahčenie práce farmaceutom pri vydávaní liekov. Ušetrený čas tak môže lekárnik venovať starostlivosti o pacienta. Aktuálne je v lekárňach Dr.Max inštalovaných sedem takýchto zariadení, a v tomto trende plánuje spoločnosť pokračovať. V roku 2023 by malo v rámci rozvoja pribudnúť v lekárňach Dr.Max ďalších, minimálne 12 plnoautomatických robotov.

Ako CEO sa významným spôsobom zaslúžil aj za rozvoj online lekárenských služieb spojených s realizáciou nového logistického centra v Senci. So zavedením nových logistických procesov, modernej skladovej technológie, ktorá sa dnes rozkladá na približne 9 000 m2, prináša internetová lekáreň ešte vyšší komfort a dostupnosť pri nakupovaní. E-shop drmax.sk aktuálne zákazníkom ponúka rozšírené sortimentné portfólio v počte viac ako 30 000 položiek, rýchlosť dodania objednávky realizovaná vo vybraných prípadoch je pritom do 24 hodín, a vďaka službe MaxDrive je pre zákazníkov z Bratislavy dostupná dokonca do troch hodín.   

Jan Žák odchádza zo spoločnosti, ktorá zastáva popredné miesto aj v oblasti starostlivosti o zákazníkov, keď vo vernostnom programe Dr.Max CLUB eviduje viac ako milión aktívnych  užívateľov, čím sa radí medzi najúspešnejšie vernostné programy na Slovensku. Veľký dôraz a posun k pro-zákazníckemu a pro-pacientskemu prístupu potvrdzuje okrem iných ocenení aj štúdia poradenskej spoločnosti KPMG, ktorá zaradila v minulom roku lekárne Dr.Max medzi TOP 10 najobľúbenejších značiek na slovenskom trhu.

 

menuLevel = 2, menuRoute = news/kto-kam, menuAlias = kto-kam, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
19. september 2023 09:32