Citroën
StoryEditor

Citroën stiahol nevhodnú reklamu, ktorá podľa kritikov propagovala obťažovanie žien

31.12.2021, 12:40
Autor:
ČTKČTK
Automobilka sa všetkým ospravedlnila a reklamu stiahla zo všetkých kanálov.

Francúzska automobilka Citroën musela v Egypte stiahnuť reklamu, ktorá podľa používateľov sociálnych sietí obhajuje sexuálne obťažovanie. Kritici tvrdia, že ide o necitlivý prístup k propagácii tovaru v krajine, kde je väčšina žien aspoň raz v živote obťažovania vystavená. Citroën vo svojom ospravedlnení uviedol, že netoleruje žiadnu formu obťažovania žien, informuje BBC.

V spote vystupuje populárny egyptský hudobník Amr Diab. Z kamery v aute si fotografuje bez súhlasu ženu prechádzajúcu cez ulicu a neskôr je vidieť, ako obaja idú spoločne autom.

Novinárka s americkým a egyptským občianstvom Reem Abdellatifová reklamu označila za "príšernú". "Kto mohol považovať za dobrý nápad natočiť reklamu, ktorá schvaľuje sexuálne obťažovanie v krajine, kde 98 percent žien príde s týmto správaním do styku najmenej raz za život?" napísala na twitteri.

Spisovateľka Amal Hárisíová považuje za najhoršie to, že si nikto, kto sa na vzniku šotu podieľal, chybu neuvedomil. "Nikto v tom tíme nič nenamietol proti tomu, že je správne fotografovať si dievčatá na ulici bez ich súhlasu, to je smutné," povedala. Ďalší potom poukazovali na to, že si egyptskí muži mohli z reklamy odniesť to, že fotenie bez dovolenia môže skončiť schôdzkou, pričom v skutočnosti im za to hrozí väzenie.

Automobilka reklamu stiahla

"Hlboko ľutujeme a chápeme, že časť filmu si bolo možné vyložiť negatívne. S obchodným partnerom v Egypte sme sa dohodli, že reklamu stiahneme zo všetkých kanálov Citroënu. Všetkým, koho sa tento film dotkol, sa ospravedlňujeme," povedala firma. Diab sa k veci podľa BBC nevyjadril.

Egypťanky, inšpirované kampaňou #MeeToo, sa začali na sociálnych sieťach častejšie zverovať so svojou skúsenosťou s útokmi a obťažovaním. Parlament v júli sprísnil postih vinníkov - toto správanie sa novo radí k ťažkým zločinom a vinníkom hrozí najmenej dvojročný trest namiesto doterajších šiestich mesiacov. Môžu tiež dostať pokutu začínajúcu v prepočte na 5 600 eurách.

Ako pripomína BBC, egyptské úrady často tieto prípady nevyšetria a vinníkov nestíhajú. Z jednej štúdie OSN vyplýva, že vyše 82 percent Egypťaniek sa na ulici necíti v bezpečí a s obťažovaním má skúsenosť 99,3 percenta z nich.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 17:58