Banskobystrický pivovar vstupuje do tohtoročnej letnej sezóny s pivnou inováciou Urpín 89!, ktorý má byť pripomienkou významného výročia Nežnej revolúcie a zároveň reakciou na históriu novodobého pivovaru pod vrchom Urpín. Ako povedal Ľubomír Vančo, podpredseda spoločnosti Banskobystrický pivovar, a.s., inšpiráciou pre oživenie značky Urpín bola aktuálna spolupráca pivovaru na filme Amnestie.
„Naša spoločnosť dlhodobo spolupracuje na rôznych kultúrnych, športových aj spoločenských projektoch. Posledným významným počinom je spolupráca na najnovšom filme Amnestie, ktorý na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa vykresľuje dramatický epický príbeh,“ hovorí Ľubomír Vančo, podpredseda spoločnosti Banskobystrický pivovar, a.s.
Nová limitovaná edícia piva je pripravená podľa pôvodnej receptúry Pivovaru Urpín starej viac ako 30 rokov.
Predseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislav Cvik dodáva: „Na prahu výročia „Nežnej revolúcie“ prichádzame s pivnou inováciou, ktorá je spomienkou na pivnú tradíciu a najlepšie časy predrevolučného pivovaru Urpín. Nová pivná delikatesa Urpín 89! je spojením tradície a súčasných trendov, historickej chuti a kvality, obohatenými o nové moderné postupy a aktuálne chuťové požiadavky na výrobu piva.“
Pivo Urpín 89! bude dostupné v čapovanej verzii a v 0,5l plechovkách s netradičným grafickým spracovaním vo forme komiksu, ktoré sú nostalgickou spomienkou na historické udalosti Nežnej revolúcie a Amnestií. Autorom dizajnu je výtvarník Jozef Gertli Danglár, ktorý sa zároveň podieľa aj na grafike filmu Amnestie. Na štyroch motívoch plechoviek sa objavia základné symboly revolúcie aj filmu (víťazné Véčko, štrnganie kľúčmi, Karel Kryl, väzeň či dozorca).
Nový produkt Urpín 89! bude krstený na Pohoda festivale 2019, pričom v rámci programu je plánovaná aj beseda s hlavnými protagonistami filmu Amnestie.
Film Amnestie chce, podľa slov jeho režiséra, Maroša Hečku, pútavým žánrovým rozprávaním dôstojne reflektovať našu históriu a širšie poukázať na špecifiká, ktoré neskôr viedli k rozdeleniu republiky. „Havlove amnestie boli veľkou skúškou demokracie a ich kontroverznosť dodnes pretrváva v obidvoch štátoch. Idea širokých amnestií a druhej šance, ktorú priniesol Havel, má dôležité miesto v našej histórii.“