StoryEditor

V kariére vám môže najviac pomôcť rozvoj digitálnych zručností

02.09.2019, 09:55
Autor:
TSTS
Európska komisia vydala štúdiu potvrdzujúcu dôležitosť a obrovský význam ovládania digitálnych zručností.

Európska komisia vydala tento rok štúdiu s názvom Digital Skills - New Professions, New Educational Methods, New Jobs (v preklade Digitálne zručnosti - Nové profesie, nové vzdelávacie metódy, nové pracovné miesta). Štúdia svojimi prieskumami potvrdzuje dôležitosť a obrovský význam ovládania digitálnych zručností v dnešnom svete.

Je preto relevantné hovoriť o tejto téme práve teraz na konci prázdnin, pretože september je pre študentov časom, keď sa začínajú znovu vzdelávať a tento mesiac môžeme označiť ako pomyselný začiatok doplnkového vzdelávania aj pre všetkých pracujúcich či prácu hľadajúcich, ktorým skončilo dovolenkové obdobie. Koniec koncov, na ďalšie vzdelávanie nie je nikdy príliš skoro, ani príliš neskoro.

O tom, v čom spočíva najväčší význam doplnkového vzdelávania, hovorí odborník v oblasti vzdelávacích kurzov, Radovan Debnár zo spoločnosti Learn2Code: “Je logické, že záujem o štúdium a rozvíjanie digitálnych zručností rastie, ľudia si totiž uvedomujú príležitosti v oblasti digitálnych technológií. To sa samozrejme netýka len študentov a mladých ľudí. Aj tí starší vedia, že lojalita k firme a dlhoročné skúsenosti už nie sú zárukou ich nenahraditeľnosti. Očakávania zamestnávateľov sa menia a je to zároveň výzva na sebe pracovať, nájsť si lepšiu a zaujímavejšiu prácu, zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce, zlepšiť svoj životný štandard a podobne.

Nasledujúca infografika zo štúdie Digital Skills ukazuje, že medzi zručnosťami, ktoré budú v najbližšej dobe vyžadovať zamestnávatelia, majú výrazné zastúpenie práve počítačové a dátové znalosti.

Infografika Learn2Code

​Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti bude približne 90 percent pracovných miest v Európe od zamestnancov vyžadovať určitý stupeň digitálnej spôsobilosti. Európsky index digitálnej ekonomiky a spoločnosti 2018 uvádza, že 43 percent občanov a 35 percent európskych pracovníkov v súčasnosti nemá dostatočné digitálne znalosti. Taktiež sa až 40 percent zamestnancov obáva, že v budúcnosti nebudú mať dostatočné digitálne znalosti potrebné na vykonávanie svojej aktuálnej pracovnej pozície.

Infografika Learn2Code

​Na trhu je v súčasnosti situácia taká, že od malých a stredných podnikov (MSP) sa tiež očakáva dosahovanie istej úrovne digitálnych zručností. Požiadavky na odbornosť sa menia súčasne s vývojom a rastom samotných MSP - líšia sa podľa toho, či je to začínajúca firma alebo skúsenejšia s dlhším pôsobením.

Nové spoločnosti sa oveľa viac zameriavajú na základné digitálne schopnosti, napríklad, či sú schopné aktualizovať webovú stránku spoločnosti, alebo používať jeden z mnohých ľahko dostupných nástrojov na zlepšenie tímovej komunikácie.

Pokročilejšie MSP môžu pracovať na špecializovanejších digitálnych zručnostiach (napr. riešení kybernetickej bezpečnosti alebo rozširovanie poznatkov o jazykoch pre vývoj softvéru). Podľa týchto digitálnych zručností si MSP hľadajú svojich zamestnancov.

Na to, aby vás do zamestnania prijali, musíte vedomosťami disponovať vy sami. Preto je často nevyhnutné, aby ste sa individuálne dovzdelávali a dopĺňali svoje digitálne vzdelanie. V súčasnosti existuje množstvo možností, ako pracovať na svojom doplnkovom vzdelaní.

Infografika Learn2Code

​Vďaka rozšíreniu svojich digitálnych zručností sa môžete posunúť bližšie k vysnívanému zamestnaniu, študenti môžu nabrať praktické skúsenosti ešte počas štúdia a uchádzať sa napríklad o platené stáže, kde sa už očakáva istá dosiahnutá úroveň vedomostí. Motiváciou pre vás môže byť aj nasledujúci prehľad európskych krajín, ktorý poukazuje na to, koľko je voľných pracovných miest požadujúcich digitálne zručnosti.

Infografika Learn2Code

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. október 2023 02:00