V tejto štúdii publikovanej v roku 2006 v časopise Human Factors chceli vedci zistiť, čo bolo horšie, či riadenie pod vplyvom alkoholu alebo používanie telefónu počas jazdy. Výskumníci štyrikrát testovali výkon 40 konzumentov na simulátore jazdy. Počas jednej jazdy vodiči držali mobilný telefón pri uchu a v druhom teste telefonovali v handsfree verzii. Tretí test predstavoval jazdu účastníkov po tom, čo im výskumníci podávali drinky, kým neboli legálne opití. Štvrtý test študoval účastníkov, keď boli triezvi a bez rozptýlenia. Zistenia ukázali, že vodiči používajúci oba typy mobilných telefónov mali viac dopravných nehôd v simulátore ako vodiči, ktorí boli opití alebo triezvi. V skutočnosti, u používateľov mobilných telefónov bolo viac ako päťkrát pravdepodobnejšie, že spôsobia nehodu ako nerozptyľovaní vodiči.Pixabay
StoryEditor

V Belgicku platia prísnejšie obmedzenia reklamy na alkohol

03.09.2019, 10:14
Autor:
TASRTASR
Novinkou sú tri nové obmedzenia.

V Belgicku od pondelka (2. 9.) platia nové a prísnejšie ustanovenia týkajúce sa reklamy na alkohol. Uviedla to televízna stanica RTBF. Nové pravidlá posilňujú zákon z roku 2005, ktorý upravuje záležitosti okolo reklamy na alkoholické nápoje. 

Novinkou sú tri nové obmedzenia. Pri riešení sťažností týkajúcich sa reklamy na alkohol musí byť upovedomené aj ministerstvo pre verejné zdravie, ďalej združenie pivovarníkov, ako aj vinársky sektor budú musieť požiadať o stanovisko radu pre etickú reklamu, ak sa rozhodnú pre celonárodné audiovizuálne kampane na svoje produkty. A do tretice rada môže udeliť finančné pokuty za opakované priestupky týchto obmedzení - sankcie môžu dosiahnuť výšku až 10.000 eur.

Vláda o nových ustanoveniach rokovala aj s odborníkmi z odvetví zastupujúcich výrobu alkoholických nápojov a z ich strany neboli vznesené žiadne námietky voči sprísneniu zákona ktorý, okrem iného, zakazuje cielenú reklamu na alkoholické výrobky na neplnoleté osoby, podnecovanie nadmernej konzumácie alkoholu alebo spájanie jeho konzumácie so sociálnymi či sexuálnymi úspechmi.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 01:12